17. března 2015 13:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jablka zdarma míří místo do charity na polská náměstí. Jde o ‚evropský podvod‘?

Rozdávání jablek v Polsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozdávání jablek v Polsku. | foto: Youtube.com

GREBÓW/PRAHA Polští pěstitelé jablek rozdávají zdarma svou úrodu na ulicích a náměstích. Donutilo je k tomu ruské embargo na potraviny. Šéf Ovocnářské unie Martin Ludvík serveru Lidovky.cz řekl, že pokud dostali kompenzaci za ušlý zisk z fondů Evropské unie, nemají na něco takového právo a jde o podvodné zneužití financí. Jablka prý měli rozdat charitám.

Na serveru Youtube se objevilo video, které dokumentuje rozdávání jablek na náměstí v polském městě Grębów. V hlavní roli jsou tam vysokozdvižný vozík, papírové přepravky plné jablek a desítky lidí, kteří se po nich sápají. Zákon ulice zní jasně: Urvat co se dá. 

Video si na svůj web umístil i polský pěstitelský server sadownictwo.com.pl s průvodním textem „Chutná, zdravá a zadarmo... aneb rozdávání jablek ve městech. Různé organizace i města přistupují k tomuto kroku stále častěji a ve větší míře.“

Šéf české ovocnářské unie Martin Ludvík však upozorňuje, že tím polští pěstitelé nejspíš porušují evropská pravidla. Za omezení na ruském trhu totiž inkasovali z EU kompenzace.

Lidovky.cz: Máte nějaké informace, zda jde o rozšířený jev?
Kolegové z polského příhraničí nás informovali, že se tak děje na řadě míst Polska. Tvrdí, že takové volné rozdávání jablek na ulici dost narušuje tamní trh. Navíc, pokud byla v případě těch rozdaných jablek vyplacena kompenzace EU, tak měla být rozdána charitativním organizacím, ústavům, chudým lidem nebo potravinovým bankám. Pokud jablka budou jen tak rozdávána v ulicích Polska, tak se dostávají na trh, což nebylo účelem podpory.

Lidovky.cz: Kdo jablka rozdává? Jsou to přímo pěstitelé?
Předpokládáme, že pěstitelé. Evropská unie vyhlásila koncem srpna pomoc těm, kteří se cítili být poškozeni ruským embargem na dovoz potravin. Pokud jablka neprodali, mohli požádat Evropskou unii o určitou kompenzaci, která by jim uhradila alespoň část ztrát. Možností byla celá řada, jednou bylo stažení z trhu. 

To se děje dvojím způsobem, buď určením jablek pro nepotravinářské účely - tedy například zpracováním v bioplynových stanicích, k výrobě lihu pro zdravotnické účely a podobně - nebo předáním jablek charitativním organizacím. Například v Česku se nic takového neuskutečnilo, protože organizace musí být registrovány danou platební agenturou, což je poměrně komplikované. V Polsku to bylo asi trochu jinak.

Rozdávání jablek v Polsku. Agilní jsou obzvláště důchodci.

Při rozdávání jablek jsou agilní obzvláště senioři.

Lidovky.cz: Jde tedy o podvod na Evropskou unii, o zneužití kompenzací?
Pokud ta jablka byla skutečně kompenzována ze strany EU a byla rozdávána na ulici, je to v rozporu s daným předpisem. Z toho videa je patrné, že je rozdávají lidem někde na náměstí, takže nepředpokládám, že je to organizované charitativní organizací.

Lidovky.cz: Může takové jednání destabilizovat trh?
Náš ne, ale v Polsku do určité míry ano. Pokud budou lidé dostávat jablka zadarmo, tak si je logicky nebudou kupovat. Jestli to Poláci řeší tímto způsobem, řežou si pod sebou větev. Nemyslím si ani, že jde o nějakou marketingovou akci. Prostě je postavena paleta na zem a lidé se o ni handrkují.

Lidovky.cz: Pokud se tato informace rozkřikne, hrozí podle vás například nájezdy Čechů z příhraničních oblastí pro jablka zdarma do Polska?
Myslím, že ne. Poláci toto v příhraničních oblastech dělat nebudou, je to spíš otázka pěstitelských oblastí směrem k Varšavě.