22. prosince 2011 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zdecimovaná výroba vánočních ozdob ožívá

Vánoce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoce (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Výroba vánočních ozdob se v Česku vzpamatovává z propadu minulých let. Loni podle Českého statistického úřadu vyprodukovaly tuzemské firmy dekorace na Vánoce a další slavnostní příležitosti v hodnotě 192 milionů korun, což je meziroční nárůst o deset procent.

Produkce ozdob rostla i letos. "V naší firmě pokračoval růst produkce vánočních ozdob také letos. Oproti roku 2010 činí nárůst přibližně deset procent," uvedl předseda výrobního družstva Slezská tvorba z Opavy Jaroslav Veverka.

Rostoucí poptávku po světelných vánočních ozdobách potvrdil jednatel kladenské firmy City Illuminations, která tyto ozdoby vyrábí. Letos se prý kvůli tomu společnosti zvýší obrat zhruba o třetinu.

Vývoj tuzemské produkce vánočních výrobků a potřeb pro slavnosti, karnevaly
RokVýroba v mil. Kč
2010192
2009174
2008210
2007241
2006231
2005264

Zdroj: ČSÚ


Za lepšími výsledky českých producentů ozdob je podle šéfa Slezské tvorby přesycenost tuzemských zákazníků nekvalitními výrobky z Číny a návrat ke klasickým skleněným ozdobám. Daří se také vývozu ozdob. Z opavského družstva směřují například do USA, Německa a Nizozemska, na stromcích visí ale i v Austrálii.

Výrobou ozdob pro vánoční svátky se často zabývají malé firmy nebo dokonce jednotlivci. Například sedmdesátiletá Ludmila Holková ze Zarazic na Hodonínsku již 30 let na stromky zhotovuje tradiční panenky a panáčky z kukuřičného šustí.

Lidovky.cz, ČTK