14. února 2011 9:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zdražení Blanky je proti městským předpisům, zvažuje se žaloba

Útroby tunelu Blanka si prohlédly tisíce lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útroby tunelu Blanka si prohlédly tisíce lidí. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Pražský magistrát při financování stavby tunelu Blanka obcházel vlastní předpisy a umožnil tak zdražení díla. Podle usnesení rady z roku 1996 má vedení města projednat u velkých stavebních zakázek zdražení nad deset procent. A to se u Blanky za celou dobu nestalo. Nové vedení města oznámilo až minulý týden, že tunel podraží o deset miliard, tedy téměř o třetinu.

Politici ODS, kteří do loňského listopadu Prahu řídili, vinu odmítají a svalují ji na exprimátora Pavla Béma a šéfa odboru investic Jiřího Tomana. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

"Rada o tom nehlasovala, nic jsme nevěděli," řekli bývalí náměstci Pavel Klega a Rudolf Blažek. Budování tunelu měl na radnici na starosti Bémův chráněnec Toman.

"Je to na okamžité propuštění úředníků, kteří radu neinformovali, ač měli," říká advokát Luděk Šikola. Úřad by podle něho mohl po Tomanovi, jenž ve funkci po volbách skončil, vyžadovat i náhradu škody. Podle zákona to je až čtyřnásobek platu. Zda Praha Tomana zažaluje, odmítlo nové vedení města sdělit. Počká si prý až na výsledky oficiálního šetření.

Útroby tunelu Blanka si prohlédly tisíce lidí.

Jenom inflace prý zdraží dílo o 3,5 miliardy

Tunel Blanka, který je součástí severozápadního úseku městského okruhu, měl původně stát včetně DPH 21,2 miliardy korun za stavební část a 4,2 miliardy za technologie. Dalších 1,58 miliardy měly podle smluv stát průzkumy nebo inženýrská a projektová činnost.

Podle podkladů magistrátu by nyní měly být stavební práce dražší o pět miliard a technologie o více než miliardu. Inflace dílo zdraží o 3,5 miliardy a Praha zaplatí také o půl miliardy více na dalších nákladech.

Celkem by tedy mělo dílo stát místo původních 27 miliard 37,1 miliardy korun a mělo by být dokončeno později, než město v minulosti slibovalo.

Stavba tunelu Blanka, který se nedávno propadl

Z údajů, které mají novinářik dispozici vyplývá, že o některých navýšeních minulé vedení magistrátu vědělo, a to například o zdražení nového mostu v Troji. Bém přitom v minulosti trval na tom, že se stavba neprodraží a bude dokončena v původním termínu.

Lidovky.cz, ČTK