30. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Že Češi problémy s potravinami zveličují? Jsou to zásadní prohřešky, tvrdí stát

Supermarket. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Supermarket. Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Polský mistr zemědělství a regionálního vývoje Stanislaw Kalemba prohlásil, že skandály s polskými potravinami jsou zveličené. České ministerstvo zemědělství ale tvrdí, že se jedná o zásadní prohřešky proti potravinářské legislativě.

„Nejsou to vymyšlené věci, stalo se to. Nemyslím si, že je zveličením, když někdo přidává technickou sůl do potravin, krmí hovězí skot masokostní moučkou nebo dává jed na krysy do sušenek. Jsou to zakázané látky,“ vysvětlila český postoj mluvčí ministerstva zemědělství Dana Večeřová.

VÍCE K TÉMATU:

Ministr Kalemba ovšem v Polsku prohlásil, že je potřeba provést řádné laboratorní testy a odhalit zdraví nebezpečné potraviny a teprve poté případ medializovat, což se podle něj v Česku často neděje.

Večeřová však tvrdí, že na mnoho kauz upozornili sami Poláci. „Pokud se něco dostalo do médií ještě před testy, bylo to z polské strany. Ministerstvo zemědělství nebo příslušná státní inspekce zveřejňuje vše na základně výsledků laboratorních analýz,“ říká mluvčí.

Obal by mohl uvádět konkrétního výrobce

Přestože se skandály týkaly jen několika firem, v Česku panuje nedůvěra k polským potravinám obecně. Český ministr zemědělství Miroslav Toman chce podle Večeřové protlačit zákon, který by nařizoval, aby se na polských výrobcích uváděla jména konkrétních výrobců. Ministr Kalemba ho prý podpořil. Spotřebitelé si tak budou moci zkontrolovat, zda nekupují produkt, který pochází od problematického výrobce.

Toman v srpnu prohlásil, že v případě nových problémů s polskými potravinami bude požadovat od EU jejich částečný zákaz dovozu do Česka. Týkal by se jen problematických výrobců. I s tím polská strana souhlasila.

ebr

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.