Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ze syrské pouště až na vrchol. Titul Podnikatel roku získal Altrad

Podnikatel roku Mohed Altrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel roku Mohed Altrad | foto: Twitter EY Trep Center

MONTE CARLO Titul EY Světový podnikatel roku získal letos Francouz syrského původu Mohed Altrad, jehož firma Altrad Group prodává či pronajímá stroje a další zařízení do stavebnictví. Beduín, který se narodil v syrské poušti, se vypracoval z těch nejchudších poměrů až k doktorskému titulu v počítačových vědách.

Ve svém projevu na sobotním slavnostním obřadu vyzval ostatní podnikatele, aby se inspirovali jeho příkladem. V letošním světovém finále měla své zastoupení i Česká republika v osobě Vlastislava Břízy, majitele holdingu Koh-i-noor.

Vítěz letošního ročníku soutěže Altrad ztratil krátce po narození matku a babička, která ho vychovávala, mu nechtěla dovolit navštěvovat školu. Chlapec toužící po vzdělání ale prý ke školní budově přesto chodil a dírou ve zdi sledoval vyučování. Když si ho všiml učitel, pustil ho do třídy. Skvělý žák nakonec získal stipendium ve Francii, kde se propracoval až k doktorskému titulu.

Po skončení studií byl zaměstnaný na různých místech, až na dovolené v jižní Francii narazil s kamarádem na téměř zkrachovalou lešenářskou firmu, kterou v roce 1985 koupili a začali rozvíjet. V roce 2014 společnost Altrad Group měla obrat 960 milionů dolarů (23,7 miliardy Kč) díky prodeji či pronájmu celé řady produktů, včetně lešení, míchaček a koleček. Společnost nyní zaměstnává 7000 lidí po celém světě.

Ve finále byl i zástupce z Česka

„Když jsem byl v poušti, neměl jsem co jíst. Vzbudíte se ráno a nevíte, co budete ten den jíst ani co budete jíst další den,“ zavzpomínal ve své řeči na nelehké dětství oceněný podnikatel. „Chtěl bych zde předat vzkaz naděje. Vždy jsem se snažil podnikatelům říct, že nesmějí být roboty vyrábějícími peníze. Musíme část těchto peněz dát lidem, kteří je potřebují k prosté existenci, k tomu, aby měli co jíst,“ prohlásil.

Ve finále bylo dalších 64 národních vítězů z 53 zemí světa, včetně majitele holdingu Koh-i-noor Vlastislava Břízy. Všichni byli uvedeni do Dvorany slávy a připojili se tak k 572 finalistům předchozích 14. ročníků. Tržby 65 letošních finalistů loni činily celkem 38 miliard dolarů (926 miliard Kč).

Bříza nastoupil do Koh-i-nooru původně jako konstruktér, záhy ale dostal výpověď. Když se mu po letech podařilo vypracovat na ředitele podniku Gama a přišla nabídka vrátit se do ztrátového výrobce tužek, neváhal. V roce 1999 si vzal úvěr a Koh-i-noor od PPF koupil. Holding, který vybudoval, má nyní obrat 3,5 miliardy korun a zaměstnává 2300 lidí.

Součástí holdingu je nejen světově známý výrobce uměleckých, školních a kancelářských potřeb Koh-i-noor Hardtmuth, ale také společnosti a továrny v Rusku a Bulharsku a obchodní firmy v Itálii nebo Polsku.

EY Světového podnikatele roku vybírá nezávislá porota složená z národních vítězů předchozích ročníků této soutěže a dalších předních světových podnikatelů. Její rozhodování vychází ze šesti kritérií, jimiž jsou podnikatelský duch, finanční výsledky, strategická orientace, globální dopad, inovace a osobní integrita.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.