10. května 2012 18:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Žebříčku firem, které nejvíc přispěly do státní pokladny, kraluje ČEZ

ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Na dani z příjmu právnických osob odvedla loni do státní pokladny nejvíc, stejně jako v předchozích letech, energetická společnost ČEZ. Následovala ji opět Česká spořitelna a Škoda Auto, která se na třetí příčku posunula z osmého místa.Čtvrtá skončila Telefónica následovaná konkurentem T-Mobile.

Žebříček každoročně sestavuje ministerstvo financí jako ocenění podniků, které se nejvíce podílejí na plnění veřejných rozpočtů.

Jak probíhá výběr

Výběr společností je prováděn na základě výše plateb provedených v průběhu roku na účet daně z příjmů právnických osob. Loni vybrala daňová správa na dani z příjmu právnických osob přes 109 miliard korun. Samotný státní rozpočet získal 82,3 miliardy korun.

"Ačkoliv se jedná pouze o 20 subjektů, jejich podíl na celkovém inkasu daně z příjmů právnických osob je 30 procent," uvedl k ocenění generální ředitel daňové správy Jan Knížek.

Poděkování a symbolická ocenění převzali zástupci společností v Břevnovském klášteře z rukou prvního náměstka ministra financí Ladislava Minčiče a generálního ředitele české daňové správy Jana Knížka.  „Jde již o tradiční setkání zástupců ministerstva financí a české daňové správy s představiteli společností, kterým přísluší poděkovat za odpovědný přístup k plnění daňových povinností“, uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

TOP 20 oceněných společností

1. ČEZ, a. s.
2. Česká spořitelna, a.s.
3. ŠKODA AUTO a.s.
4. Telefónica Czech Republic, a.s.
5. T-Mobile Czech Republic a.s.
6. Československá obchodní banka, a. s.
7. Komerční banka, a.s.
8. OKD, a.s.
9. ČEZ Distribuce, a. s.
10. NET4GAS, s.r.o.
11. GE Money Bank, a.s.
12. *
13. Raiffeisenbank a.s.
14. Česká pojišťovna a.s.
15. Lesy České republiky, s.p.
16. Vodafone Czech Republic a.s.
17. *
18. Philip Morris ČR a.s.
19. RWE Gas Storage, s.r.o.
20. *

* Tyto subjekty ministerstvo financí dosud nezprostilo mlčenlivosti

Zdroj: Česká daňová zpráva

Pořadí právnických osob na základě zaplacené daně z příjmu ministerstvo sestavuje od roku 2003. V přehledu nejsou uvedeny daňové subjekty, které nereagovaly na žádost o zproštění mlčenlivosti nebo nevyslovily souhlas se zveřejněním.

ČTK, rkaŠárka Bláhová

Najdete na Lidovky.cz