12. června 2012 13:25, aktualizováno  13:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nejdražším městem světa je Tokio. Praha obsadila 69. místo

Tokio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tokio | foto: Shutterstock

LONDÝN Po dvou letech se na první místo žebříčku měst s nejvyššími náklady pro život vrátila japonská metropole Tokio, která odsunula na druhou příčku angolskou Luandu. V každoročním hodnocení, které provádí poradenská společnost Mercer, Praha oproti loňskému roku klesla na 69. místo.

Mercer zkoumá životní náklady ve 214 městech po celém světě - měří komparativní náklady na více jak 200 položek - od bydlení a dopravy přes jídlo, ošacení, potřeby pro domácnost až po zábavu. Cílem průzkumů je pomoci nadnárodním společnostem i vládám určit výši kompenzace pro pracovníky vysílané do zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

V současném seznamu většina evropských měst v žebříčku poklesla, na vzestupu jsou naopak města v Austrálii a na Novém Zélandu. Na posledním místě zůstává pákistánské Karáčí.

Pořadí na žebříčku ovlivnily především politické a ekonomické události, které měly vliv na fluktuaci měnových kurzů, inflaci a propady cen ubytování v jednotlivých regionech.

Život v Praze zlevnil

Pokles české metropole z loňského 47. na 69. místo je způsoben především oslabením kurzu koruny v rámci oslabování měn zemí eurozóny, vyšší mírou inflace a zvýšením některých daní.

Rovněž slovenská Bratislava klesla - z 57. pozice na letošní 79. místo. V jejím případě hraje hlavní roli v poklesu oslabování kurzu eura.

Ve Spojených státech je nejnákladnějším městem New York na celkovém 33. místě. Drahá jsou i kalifornská města Los Angeles a San Francisco.

Překvapivě drahá Afrika

V první třetině žebříčku se překvapivě objevuje dvacet afrických měst - například súdánský Chartúm je na 26. místě. Podle ředitelky Merceru Nathalie Constantin-Métralové jsou hlavním důvodem problémy v zajištění dobrého a bezpečného ubytování pro zahraniční pracovníky - omezená nabídka přijatelného ubytování se tak stává velmi drahou. Vysoké jsou v Africe rovněž ceny dováženého zboží.

Města seřazená podle životních nákladů
1. TokioJaponsko
2. LuandaAngola
3. ÓsakaJaponsko
4. MoskvaRusko
5. ŽenevaŠvýcarsko
6. CurychŠvýcarsko
7. SingapurSingapur
8. NdjamenaČad
9. HonkongHonkong
10. NagojaJaponsko
......
210. La PazBolívie
211. BiškekKyrgyzstán
212. ManguaNikaragua
213. IslámabádPákistán
214. KaráčíPákistán
asaAnna Sedláková, ČTK

Najdete na Lidovky.cz