22. dubna 2013 11:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Žebříčku britských boháčů dominují Rusové. Vede ho Usmanov

Ališer Usmanov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ališer Usmanov | foto: Reuters

LONDÝN Ocelářský magnát Lakšmí Mittal ztratil v letošním přehledu pozici nejbohatší osoby v Británii a kvůli propadu akcií své firmy klesl až na čtvrté místo. V čele žebříčku jej vystřídal ruský miliardář Ališer Usmanov. I na dalších místech seznamu boháčů žijících v Británii figurují Rusové.

Mittal byl nejbohatším člověkem v Británii minulých osm let. O tuto výsadu v každoročním žebříčku The Sunday Times ale přišel, když akcie jeho společnosti ArcelorMittal působící i v Česku za poslední rok prudce klesly. Indický miliardář kvůli tomu proti loňskému dubnu zchudnul o 21 procent na deset miliard liber (asi 300 miliard korun).

Usmanov vlastní ruské firmy v oboru ocelářství, těžby nebo telekomunikací a v Británii má podíl v londýnském fotbalovém klubu Arsenal. Jeho jmění odhadují Sunday Times na 13,3 miliardy liber. Usmanova loňský přehled časopisu Forbes prohlásil za nejbohatšího Rusa.

ČTĚTE TAKÉ:

I na dalších místech seznamu boháčů žijících v Británii figurují Rusové. Druhý je Len Blavatnik, vlastník hudebního vydavatelství Warner Music.

Blavatnik loni zvýšil své bohatství ze 3,4 miliardy na 11 miliard liber a stal se "skokanem roku". Pátý v přehledu je známý vlastník klubu Chelsea FC Roman Abramovič s majetkem 9,3 miliardy liber.

Nejbohatším rozeným Britem je Gerald Grosvenor, vévoda z Westminsteru, který vlastní většinu nejžádanějších londýnských luxusních realit. Ten skončil na osmém místě s majetkem 7,8 miliardy liber.

Tisícovka nejbohatších lidí na seznamu Sunday Times má nyní úhrnné jmění 450 miliard liber, což je nejvíce v historii tohoto přehledu. Za poslední rok se celkový majetek těchto lidí zvýšil o 35,4 miliardy liber.

ČTĚTE TAKÉ:

Dříve vévodila žebříčku nejbohatších lidí v Británii britská královna, jejíž jmění bylo v roce 1989 vyčísleno na 5,2 miliardy liber. Tato suma ale zahrnovala všechny statky koruny včetně královských uměleckých sbírek.

Později začal přehled hodnotit bohatství královny jen na základě jejího osobního jmění a panovnice z vrcholu žebříčku zmizela po roce 1993.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!