1. srpna 2009 8:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zelená Chrenkovi: vzniká třetí největší pojišťovna

Tomáš Chrenek na fotografii z ledna 2009 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Chrenek na fotografii z ledna 2009 | foto: Tomáš KristLidové noviny

Ministerstvo zdravotnictví povolilo další fúzi, v níž figuruje bývalá Zdravotní pojišťovna Agel třineckého podnikatele Tomáše Chrenka. Mluvčí Vlastimil Sršeň včera oznámil, že ministerstvo jako příslušný správní orgán povolilo sloučení Hutnické zaměstnanecké pojišťovny (HZP) s Českou národní zdravotní pojišťovnou (ČNZP).

Nový subjekt ponese název Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a bude třetí nejsilnější zdravotní pojišťovnou v Česku.

"Žádost pojišťoven byla řádně odsouhlasena v jejich správních radách a naplnila veškeré požadavky, které pro tento proces stanoví zákon. Ministerstvo při svém rozhodování mimo jiné vycházelo z kladného stanoviska a doporučení ministerstva financí," uvedl mluvčí.

HZP se sloučila s Agelem minulý měsíc. Sloučením tří subjektů vzniká pojišťovna se 700 000 pojištěnců. Roční obrat by měl dosahovat 15 miliard korun a pět miliard bude mít na bankovních kontech.

Chrenek získal většinu ve správní radě HZP loni v listopadu. Agel měl stomilionový dluh, ten přechází na nový subjekt. Chrenkův vliv se touto fúzí rozšířil ze severu Moravy na celou republiku, protože ČNZP má klienty ve všech českých regionech.

ČTK, Lidovky.cz