Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zelená ideologie nezvítězila, pochválil Klaus lanovku na Sněžku

Prvním pasažérem nové lanovky se stal poslední žijící nosič nákladu na Sněžku Helmut Hofer. K němu si do kabinky přisedl bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prvním pasažérem nové lanovky se stal poslední žijící nosič nákladu na Sněžku Helmut Hofer. K němu si do kabinky přisedl bývalý prezident Václav Klaus. | foto: ČTK

PEC POD SNĚŽKOU Nová kabinová lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku svezla první cestující. V provozu je zatím pouze spodní úsek z Pece na Růžovou horu, horní úsek dosud nemá hotové takzvané drážní inspekce. Mezi prvními cestujícími byl i bývalý prezident Václav Klaus nebo exprimátor Bohuslav Svoboda.

Původní sedačková lanovka na Sněžku dojezdila na horním úseku loni v květnu, na spodním v září. Lanovka na Sněžku je největším lákadlem letní turistické sezony v Krkonoších.

Drážní inspekce nejsou podle starosty dokončené kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám na horním úseku lanovky, zejména silné námraze. "Po svátcích se bude v inspekcích pokračovat, cestující by druhý úsek mohli začít používat v lednu," řekl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.

I v případě, že by lanovka v druhém úseku měla potřebná povolení, by se v ní dnes lidé až na vrchol nesvezli kvůli silné námraze a větru.

Prvním pasažérem nové lanovky se stal poslední žijící nosič nákladu na Sněžku Helmut Hofer. K němu si do kabinky přisedl bývalý prezident Václav Klaus. "Je to neuvěřitelné vítězství, že ta zelená ideologie úplně nezvítězila," řekl Klaus před spuštěním lanovky.

Jízdné

Jízdné na nové lanovce proti staré zdraží asi o deset procent na 210 korun, zpáteční jízdenka bude stát 390 korun. Zdražení radnice zdůvodnila zejména inflací a tím, že se jízdné neměnilo několik let. Ubytovaní v Peci pod Sněžkou budou mít na Kartu hosta slevu na jízdném 20 procent.

V sobotu a v neděli se budou moci lanovkou na Růžovou horu svézt turisté ubytovaní v Peci pod Sněžkou, a to zdarma na takzvanou Kartu hosta.

V pondělí 23. prosince a na Štědrý den bude lanovka uzavřená, široké veřejnosti se spodní úsek otevře 25. prosince. Původně radnice počítala s tím, že celá lanovka pro veřejnost začne sloužit 23. prosince.

Klaus kritizoval ochránce přírody

Hodinová kapacita lanovky zůstala na základě podmínek ochránců přírody na 250 lidech. To Klaus podrobil kritice.

"Mrzí mě, že byla (lanovka) tak přiškrcená ve svých kapacitách. Mám strach, že tady natěšení návštěvníci budou jezdit a zjistí, že tady je stejná fronta, jaká bývala v minulosti," řekl Klaus. Peckému starostovi popřál, aby se mu v průběhu desetiletí podařilo kapacitu lanovky "aspoň ztrojnásobit."

Práce na stavbě nové lanovky oficiálně začaly v září 2011, po osmi letech příprav. Fakticky se ale rozběhly až na jaře 2012. Velké potíže stavbařům způsobil nepředpokládaný objev tvrdé skály na místě dolní stanice. Práce brzdily i extrémní klimatické podmínky v horních partiích Sněžky.

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (vlevo) byl mezi prvními cestujícími.

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (vlevo) byl mezi prvními cestujícími.

Řada prací se mohla dělat jen ručně, materiál přepravovaly vrtulníky. "Většina prací byla v první zóně národního parku. Většina materiálu byla vynesena ručně či vrtulníky. Harmonogram byl mnohdy načasovaný na minuty," řekl generální ředitel BAK Dušan Čížek.

Budoucnost cestovního ruchu

Dřívější spuštění lanovky ponese i dříve peníze do pokladny města, které si na stavbu muselo vzít úvěr. Vlastní provoz lanovky zajišťuje asi s 20 zaměstnanci společnost Lanová dráha Sněžka, která je vlastněná městem.

ČTĚTE TAKÉ:

Radnice věří, že nová lanovka zajistí budoucnost turistického ruchu ve městě a podpoří celou ekonomiku města. "Lanovka pro naše město znamená základní pilíř cestovního ruchu," řekl Tomášek.

Jízda až na vrchol se díky vyšší rychlosti nové lanovky zkrátí z dřívějších 25 na 16 minut. Nová lanovka by měla lépe odolávat větru. "Původní lanovka kvůli silnému větru byla na horním úseku více než třetinu dní v roce mimo provoz," uvedl dříve náčelník lanovky Jiří Martinec.

Investice za 300 milionů

Investorem lanovky za více než 300 milionů korun bylo město Pec pod Sněžkou, většinu nákladů platí dotace z fondů Evropské unie.

Stavební firma BAK Trutnov a lanovkářská firma Leitner měly novou lanovku podle smlouvy postavit do konce března 2014. Stavbu ale stihly dokončit téměř o čtyři měsíce dříve, ač budování provázela řada problémů a některé části stavby místy měly i několikatýdenní zpoždění.

Stavbaři vybudovali na původních půdorysech novou vrcholovou stanici a přestupní stanici na Růžové hoře. Spodní nástupní stanice je zcela nová. Posunula se blíže k Peci pod Sněžkou a čtyřmístné gondoly lanovky tak nově překonávají řeku Úpu. Sloupy na horním úseku svou příhradovou konstrukcí připomínají původní stožáry.

Prvním pasažérem nové lanovky se stal poslední žijící nosič nákladu na Sněžku Helmut Hofer. K němu si do kabinky přisedl bývalý prezident Václav Klaus.

Prvním pasažérem nové lanovky se stal poslední žijící nosič nákladu na Sněžku Helmut Hofer. K němu si do kabinky přisedl bývalý prezident Václav Klaus.

Původní sedačkovou lanovku vyrobila Transporta Chrudim v licenci švýcarské firmy Von Roll. Ze staré lanovky zůstal zachován objekt dolní stanice. V budoucnu by v něm mohlo být muzeum lanovky a Pece pod Sněžkou. Služeb lanovky z roku 1949 každoročně využívalo 200 tisíc lidí a až na Sněžku vyjela asi polovina z nich.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!