1. září 2010 7:56, aktualizováno  21:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zelené bonusy – další způsob, jak vydělat na solárních projektech

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČEZ

PRAHA Zatímco se politici a úředníci vehementně snaží omezit velkorysou podporu solárních elektráren, spekulanti si našli kličku, jak se k penězům přesto dostat.

Podle deníku E15 se nyní ukazuje, že vydělat na výhodně nastavených podmínkách mohou nejen ti, kteří své zdroje stihnou připojit ještě letos, ale i ti, kteří se letos připojit nestihnou. Cesta k dotovaným cenám vede přes takzvané zelené bonusy, píše E15.

Elektřina zdraží

O změnách podpory solárních zdrojů dnes budou po schůzi vlády jednat ekonomičtí ministři. Kvůli boomu solárních elektráren se v souvislosti s garantovanou vysokou výkupní cenou této energie od příštího roku očekává výrazné zdražení elektřiny.

Zatímco pro získání garantovaných cen je podmínkou připojení projektu do distribuční sítě do konce letošního roku, u zelených bonusů je třeba pouze začít s produkcí elektřiny. Řada spekulantů nyní chystá toto řešení.

"Předpisy hovoří o podmínce účelného využití vyráběné energie. V praxi to může znamenat třeba to, že se vyráběnou elektřinou dobíjejí baterie či generátory, klimatizace v kancelářích, někteří investoři uvažují dokonce i o tom, že by vyrobenou elektřinu pouštěli přes odpory do země," řekl E15 jeden z poradců v oblasti fotovoltaiky.

Zelený bonus pak inkasuje výrobce elektřiny od distributora jako kompenzaci za náklady na výrobu energie, prodávat ji nemusí, píše E15.

Ceny garantované na patnáct let

Zelený bonus je přitom s výkupní cenou srovnatelný: letos je 11,18 koruny za kilowatthodinu, výkupní cena je 12,15 Kč. Obě tyto podpory hradí v účtech za elektřinu konečný spotřebitel. Trik je v tom, že investor se může jednou za rok rozhodnout, zda využije zelené bonusy, nebo výkupní ceny.

Příští rok tak ti, kdo prozatím využijí zelené bonusy, mohou teprve připojit projekt do sítě a přejít na ceny, které jim zůstanou podle stávajících pravidel garantovány na patnáct let, píše E15.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz