27. ledna 2010 6:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Železniční odboráři žalují bývalého předáka Duška

Předák železničních odborů Jaromír Dušek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předák železničních odborů Jaromír Dušek | foto: ČTK

PRAHA Bratrovražedný boj u soudu spolu vedou Odborové sdružení železničářů, jeho tři zástupci v dozorčí radě Českých drah a někdejší šéf OSŽ Jaromír Dušek.

Spor se vede o slova, která řekl Dušek LN loni v dubnu, kdy uvedl, že jeho "bývalí kolegové jsou zaplacení. Jsem o tom přesvědčen." To rozzuřilo odboráře natolik, že Duška zažalovali.

"Když někdo řekne věty, ze kterých se dá vyvodit, že naši tři zástupci v dozorčí radě jsou zaplaceni managementem, to si nemůžeme nechat líbit," řekl současný šéf OSŽ Jaroslav Pejša.

Dušek tvrdí, že pokud řekl "bývalí kolegové", pak myslel bývalé kolegy z celé dozorčí rady, jejímž byl členem od roku 2003 do roku 2008. Na adresu odborářů prohlásil, že problém spatřuje "v tom, že v jedné pracovní době jsou kolegové zaplaceni dvakrát. Berou peníze jako tajemník OSŽ a člen dozorčí rady."

Podle něj odboráři v dozorčí radě neodvádějí celou odměnu za členství do podpůrného fondu zaměstnanců drah, jako to bylo v jeho případě. "Za mých časů to bylo povinností," řekl Dušek.

Včerejší soud jeho argumentaci přijal a označil žalobu odborářského tria za neoprávněnou. Podle Pejši nyní právní zástupce odborářů zvažuje, zda se odvolají.

Železniční odbory jako celek navíc podaly na Duška další žalobu – o "ochranu dobré pověsti právnické osoby". Před soudem se bude projednávat v březnu. Podle Pejši budou odboráři vůči svému bývalému šéfovi postupovat ještě tvrději.

Najdete na Lidovky.cz