16. dubna 2018 18:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zeman čeká v týdnu návštěvu, vrcholné šéfy čínského státního gigantu CITIC Group

Předseda představenstva CITIC Group Čchang Čen-ming. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda představenstva CITIC Group Čchang Čen-ming. | foto: Reuters

PRAHA Příběh čínských investic v Česku bude mít tento týden pokračování. Do Prahy zavítají vrcholní manažeři obřího čínského konglomerátu CITIC Group, do jehož portfolia patří přes pět tisíc firem. Informaci LN potvrdil hradní mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že čínské byznysmeny přijme prezident Miloš Zeman.

Podle Ovčáčka bude v delegaci přímo předseda představenstva Čchang Čen-ming a další šéfové nejvýznamnějších firem holdingu.

Přesný důvod cesty zatím není jasný, známo je tolik, že čínská státní firma by se měla stát akcionářem skupiny CEFC Europe, v jejímž čele stojí Jaroslav Tvrdík. Ten na dotazy LN nereagoval.

První zprávy o přesunech mezi CEFC a CITIC Group byly zveřejněny poté, co vyšly najevo problémy šéfa CEFC a poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-minga. Je vyšetřován kvůli podezření z porušení zákona a podle prohlášení CEFC odejde z jejího vedení i z akcionářské struktury. V Česku spravuje CEFC aktiva v celkovém objemu přes 1,5 miliardy eur. Investovala například do strojírenské společnosti ŽĎAS, Pivovarů Lobkowicz, lukrativních nemovitostí či fotbalové Slavie.

Najdete na Lidovky.cz