25. dubna 2013 19:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zeman chce zavést cenu antimanažer roku, zmínil Opencard nebo IZIP

Miloš Zeman při projevu v Senátu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman při projevu v Senátu. | foto: FOTO: MAFA - Petr Topič

PRAHA Vítězem letošní hlavní kategorie Manažer roku 2012 se stal generální ředitel a předseda představenstva Vítkovice Holding Jan Světlík. Velký ohlas však vyvolalo prohlášení prezidenta Miloše Zemana po udílení cen, kdy řekl, že by měla také vzniknout nová kategorie pro antimanažery roku. Mezi "žhavé" kandidáty by zařadil ty, kteří jsou spojeni s netransparentními veřejnými zakázkami, konkrétně zmínil projekty Opencard, sKarta, IZIP nebo tunel Blanka.

Prezident Miloš Zeman doporučil organizátorovi soutěže, kterým je Manažerský svazový fond, aby v příštím ročníku vyhlásili takzvanou anticenu pro nejhorší podnikatele a do ní nominovali antimanažery. "Myslím, že příkladů by se našlo dost. Opencard, sKarta, elektronická zdravotní knížka IZIP nebo projekt, kde čeština nachází oba své významy, tedy tunel Blanka. Obávám se, že většina těchto antimanažerů by pocházela právě z veřejné sféry, nikoliv ze soukromé," podotkl Zeman.

Manažer roku 2012

Hlavní cenu pro letošní rok získal generální ředitel a předseda představenstva Vítkovice Holding Jan Světlík.

Manažerkou roku byla zvolena ředitelka a majitelka společnosti Abydos Olga Kupec.

Zeman se také přimluvil za to, aby v kritériích hlavní soutěže byl kladen větší důraz na délku úspěšné kariéry kandidáta. Občas se totiž podle něj vyskytli manažeři, kteří byli podnikatelskou bublinou, jež krátce poté splaskla. Jako příklad uvedl zakladatele Harvardských fondů Viktora Koženého. "Při udělování těchto cen by měl být větší důraz kladen na dlouhodobost kariéry manažera," dodal.

Manažeři vydali společnou výzvu

Finalisté a vyhlašovatelé soutěže Manažer roku také vydali výzvu ke společné nápravě řízení státní správy pod názvem "Zahajme celonárodní odbornou debatu, prosaďme kvalitu managementu soukromé sféry i do státní správy." Vyjadřují v ní mimo jiné silné znepokojení nad tím, že politické reprezentace nejsou schopny se dohodnout na jednotném postupu napříč politickým spektrem a společně nastartovat dlouhodobé změny. Pro nápravu současného stavu podle nich chybí dlouhodobější vize a hodnoty, které by byly vodítkem při rozhodování o důležitých parametrech podmínek podnikání.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!