13. března 2014 17:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zeman vtipkoval s vinaři. Místo hladomorny by si na Hradě přál sklípek

Miloš Zeman přijal zástupce Svazu vinařů České republiky a Národního vinařského centra Zleva Bořek Svoboda, Josef Fridrich, Pavel Vajčner, František Zapletal a Miroslav Volařík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman přijal zástupce Svazu vinařů České republiky a Národního vinařského centra Zleva Bořek Svoboda, Josef Fridrich, Pavel Vajčner, František Zapletal a Miroslav Volařík. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman hostil na Hradě nejlepší tuzemské vinaře, kterým předal ocenění za loňský rok. Pustil se také do vtipkování. Delegaci vyprávěl, že po nástupu do funkce chtěl na Pražském hradě přebudovat hladomornu na vinný sklípek. Byl mu však prý nabídnut jiný prostor, který má pro sklípky charakteristickou klenbu.

"Nesmírně si vážím atmosféry vinných sklípků, zejména sklípků moravských. I když po dobu prvního roku po své inauguraci jsem se bohužel neměl čas ani jednou do takového sklípku zavítat. Snad to napravím v dalších letech," řekl před předáním ocenění.

"Navrhoval jsem dokonce, abychom místo hladomorny, která na Hradě bohužel není používána, zřídili vinný sklípek, ale bylo mi nabídnuto jiné místo, které má krásnou klenbu. A klenba, jak dobře víte, se k vinnému sklípku hodí," dodal.

Prezident ocenil, že vzorky v Národní soutěži vín procházejí velmi přísným výběrem. Do prvního kola postoupí jen 17 procent z přihlášených. Zatím posledního ročníku klání se zúčastnilo více než 1500 vzorků vína.

Absolutním vítězem Národní soutěže vín se stal rýnský ryzlink ročníku 2011, pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec. Cenu dnes Zeman předal generálnímu řediteli vinařství Bořku Svobodovi. V kategorii sladkých vín zvítězil moravský muškát z ročníku 2012, výběr z bobulí společnosti Znovín Znojmo. Nejlepším polosladkým vínem se stalo chardonnay 2011, výběr z hroznů od vinaře Josefa Fridricha.

Lidovky.cz, ČTK