15. ledna 2014 18:10, aktualizováno  18:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zeman navrhuje prověřit možnosti obnovy těžby uranu v Jáchymově

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: MAFRA: Michal Šula

ŽLUTICE Podle prezidenta Miloše Zemana by stálo za to prověřit možnost obnovy těžby uranu v Jáchymově. Jeho cena za poslední léta vzrostla desetinásobně a Česko je jedinou zemí v Evropské unii, kde jsou jeho ložiska. Zeman to dnes uvedl při své návštěvě Karlovarského kraje.

Podle něj by obnova těžby mohla být jednou z možností, jak oživit ekonomiku v této části Karlovarského kraje. Úvaha zazněla podle něj na jednání se zástupci obcí regionu. Jáchymov se potýká s vysokou nezaměstnaností, a přestože se mu v posledních letech daří opravit některé kulturní památky a naopak se zbavit zdevastovaných domů, je to město se sociálními problémy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Bylo by ale třeba nejdříve vypracovat analýzu zásob uranu v Jáchymově," uvedl Zeman. Jeho těžba by se ale podle něj vyplatila, jen pokud by jaderná energetika byla v energetickém mixu důležitou součástí. "Proto jsem položil otázku, zda by se při desetinásobné ceně skutečně nevyplatilo těžbu obnovit," upřesnil Zeman "Za mé vlády byla zrušena těžba uranu v Dolních Hamrech, protože byla prováděna ekologicky nepřijatelným způsobem, to jest za pomoci kyanidu. Na druhou stranu moje vláda prodloužila těžbu v Dolní Rožínce. A pak se ukázalo, že světová cena uranu vzrostla desetinásobně," řekl Zeman.

Uranové doly v Jáchymově se staly nechvalně známé tím, že v nich pracovali političtí vězni. Těžba skončila v polovině šedesátých let.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz