Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zeman pokáral Schwarzenberga za výroky ohrožující export

Ilustrační koláž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační koláž | foto: Lidovky.cz

PRAHA Prezident Miloš Zeman odsoudil výroky ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, které vyvolaly diplomatickou roztržku s Ázerbájdžánem. Ministr zahraničí v březnu označil autoritářský režim prezidenta Ilhama Alijeva za "solidní rodinnou diktaturu" a českým firmám tak hrozí, že přijdou o kontrakry v zemi.

Spory prezidenta a ministra zahraničí jsou od prezidentské volby, ve které se utkali ve druhém kole, velmi napjaté. Zeman ve čtvrtek na Hradě přijal velvyslance Ázerbájdžánu Tahira Taghizadeho.

Rodinná diktatura?

Václav Klaus a Ilham Alijev při společném jednání na Pražském hradě.

Václav Klaus a Ilham Alijev při společném jednání na Pražském hradě.

Vládu v zemi známé svým ropným průmyslem kritizují nevládní organizace i mezinárodní společenství kvůli nedostatku demokracie. Ilham Alijev převzal v roce 2003 prezidentskou funkci po svém otci Gejdarovi.

Opozice jeho zvolení označila za zmanipulované a vytrvale si stěžuje na omezování svých práv.

Ten už se začátkem týdne sešel se hradním kancléřem Vratislavem Mynářem.

"Prezident odsoudil některé neuvážené výroky, které brání českým firmám v uzavírání dalších kontraktů a vedou k pozastavení či odložení kontraktů dosavadních," uvedla ke schůzce Zemanova mluvčí Hana Burianová.

"Jsem rád, že pan prezident tím, že to (schůzka) byla ve velmi krátkém čase, tomu problému samozřejmě dává velkou vážnost. A proto se s panem velvyslancem sešel," řekl k tomu Mynář. Jednání podle něj trvalo zhruba tři čtvrtě hodiny.

Podle informací ČTK spolu Zeman a Taghizade probírali možnosti, jak pošramocené vztahy, o nichž hovoří ázerbájdžánská strana hovoří, napravit.

"Myslím, že se nabízí, že by pan prezident pozval v této záležitosti možná pana Schwarzenberga," uvedl k možnému řešení diplomatického sporu mezi oběma zeměmi Mynář. Zeman by se také podle některých zdrojů měl setkat s podnikateli a o hovořit s nimi o obchodu.

Alijev kontroluje zahraniční zakázky

Podle mluvčí Hradu Zeman ocenil růst obchodní výměny mezi Českou republikou a Ázerbájdžánem. Vzájemný obchod se za poslední roky zvýšil ze dvou set milionů na třicet dva miliard korun, uvedla.

ČTĚTE TAKÉ:

Většinu zakázek, o které se zajímají české firmy, zadává centrální vláda v Baku, případně je do nich vláda svým podílem zapojena. Může se tedy stát, že budou kontrakty opravdu zrušeny, uvádějí diplomatické zdroje.

O zakázky mají zájem například kopřivnická Tatra a společnost OHL. "V obou případech do toho stát bezprostředně vstupuje, takže to (zrušení kontraktů) opravdu hrozí," řekl ČTK tento týden informovaný zdroj.

Schwarzenberg: Západ toleruje diktátora

Intigam Alijev

Intigam Alijev

Schwarzenberg kritizoval Alijevův režim na počátku března na filmovém festivalu Jeden svět v Praze. V rámci přehlídky byl cenou za lidská práva Homo Homini vyznamenán ázerbájdžánský právník Intigam Alijev. Schwarzenberg se tehdy "opřel" také do západního světa, který podle něj toleruje diktátorský režim v zemi.

Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí výroky šéfa české diplomacie označilo za neobjektivní a neseriózní. Mluvčí ministerstva Elman Abdullajev 6. března prohlásil, že podobné výroky mohou poškodit vztahy obou zemí v politické, hospodářské i humanitární oblasti.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Ilustrační koláž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Ilustrační koláž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Ilustrační koláž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...