18. září 2013 22:02, aktualizováno  22:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zeman v Brusel hasil minimaxem výtky vůči Česku. Myslí si, že uspěl

Prezident Miloš Zeman (vlevo) se setkal v Bruselu s předsedou Evropské komise José Barrosem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman (vlevo) se setkal v Bruselu s předsedou Evropské komise José Barrosem. | foto: ČTK

BRUSEL Prezident Miloš Zeman ve středu při večeři s šéfem Evropské komise José Barrosem podle svých slov "s prezidentským minimaxem" hasil výtky, které má komise vůči České republice a které mohou ohrozit čerpání peněz z evropských fondů. Zeman to po schůzce řekl novinářům s tím, že s Barrosem v této věci dosáhli jistého pochopení.

"Mohli jsme navázat i na tradici vztyčení evropské vlajky na Pražském hradě," připomněl večer český prezident své dubnové setkání s předsedou komise v Praze.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropská komise Česku vytýká stále chybějící zákon o úřednících, což by teoreticky mohlo být důvodem pro zablokování peněz ze strukturálních fondů v příštím plánovacím období, tedy už od ledna 2014. Už roky také evropští úředníci upozorňují Prahu na potřebu úpravy normy o posuzování vlivů zákonů na životní prostředí.

"Řekl jsem, že současná - a doufám, že i budoucí - vláda napravuje chyby předchozích vlád. Úmyslně říkám předchozích vlád v plurálu," poznamenal dnes prezident. Připomněl, že zákon o státní službě byl přijat v roce 2002, kdy byl premiérem. "Pak ho jak levicové, tak pravicové vlády permanentně posouvaly a posouvaly, až nakonec Evropské komisi došla trpělivost," doplnil Zeman.

Záruku, že věci budou rychle dány do pořádku, ale Zeman ani jako hlava státu dát nemohl. "Dávám k dispozici pouze svůj odborný odhad a konstatuji, že je to priorita současné vlády," řekl novinářům. Neumí si prý také představit, že "opravdu rozumná budoucí vláda" by byla stejně nezodpovědná, a "jako vlády předchozí, zejména ta minulá", by vyhodila desítky miliard korun oknem jen kvůli své neschopnosti dobře administrovat evropské dotace.

Zeman si zahrál na hasiče

V Bruselu prý proto dnes Zeman plnil "nechtěnou roli" hasiče: "Snažil jsem se alespoň s prezidentským minimaxem, i když jsem neměl k dispozici požární vůz, udělat, co bylo v mých silách," poznamenal. O českém čerpání evropských peněz dnes hovořil také s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem a téma jej čeká i při čtvrtečním setkání s evropským prezidentem Hermanem Van Rompuyem.

Zeman dodal, že "velice ocenil" misi českého ministra pro místní rozvoj Františka Lukla, který o čerpání unijních peněz jednal v Bruselu minulý týden. Kromě hrozících problémů pro příští programovací období má totiž Praha velké potíže už při nynějším čerpání. Evropská komise ke 4. září certifikovala projekty za 275,7 miliardy korun, což je jen 34,7 procenta z celkové částky, kterou má Česko v současném programovém období 2007-2013 k dispozici. Zastaveny jsou některé regionální operační programy, dalším to hrozí.

Lidovky.cz, ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?