Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zeman zemědělcům: Cizí řetězce vydělávají příliš, chci návrat družstev

Michal Hašek a Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Hašek a Miloš Zeman. | foto: MAFRA - František Panec

ČESKÉ BUDĚJOVICE Značné zisky nadnárodních řetězců by mohl vyřešit vznik národního družstevního řetězce po vzoru bývalých Jednot, uvedl prezident Miloš Zeman při zahájení 40. agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. Podobnou vizi vyslovil Zeman s již v dubnu na jednání se šéfem Agrární komory Janem Velebou.

"Je dobré vědět, že velkou část zisku jak prvovýrobců, tak potravinářů, spolknou nadnárodní obchodní řetězce, jejichž zisková marže se pohybuje kolem 60 procent," řekl zemědělcům Zeman. Taková marže je dnes podle něj například u rohlíků, zatímco před deseti lety to bylo 17 procent.

České zemědělství

  • Schodek českého agrárního zahraničního obchodu v letošním prvním pololetí dosáhl podle Zemědělského svazu ČR 10,8 miliardy korun, a zůstal tak na loňské úrovni. Více než 70 procenty se na něm podílelo záporné saldo obchodování s masem a droby.
  • Do Česka bylo dovezeno zemědělských komodit, potravin, nápojů a tabákových výrobků za 85,8 miliardy korun, což bylo o 3,5 miliardy víc než loni.

"Podle mého názoru jedna z možných cest, jak tento rozdíl překonat a dosáhnout spravedlivějšího rozdělení zisku v onom kombinátu prvovýrobce - potravinář - obchod, je vytvoření národního obchodního řetězce například na bázi již existujícího COOP," řekl Zeman. Dodal, že návrh se nebude líbit nadnárodním řetězcům, ale bude se líbit výrobcům i spotřebitelům.

Prezidenta vyslyšíme, říkají ministři

Ministerstvo zemědělství bude na vzniku národního řetězce podle ministra Miroslava Tomana pracovat. "Budeme se chtít domluvit s některým ze stávajících řetězců, anebo budeme chtít vytvořit nějaký jiný," řekl. Vznik národního obchodního řetězce na bázi COOPu má podle ministra financí Jana Fischera logiku. "Jestli je pozdě nebo není, to ukáže čas. Nápad to není vůbec špatný," uvedl.

Zhruba tříhodinová návštěva Miloše Zemana se na výstavě těšila velké pozornosti, ochutnal řadu regionálních potravin. V závěru poznamenal, že je milovník českých potravin a lituje, že mu lékaři jejich sortiment poněkud zredukovali.

Zeman je milovník brambor na loupačku

"Musím říct, že mám stejně nejraději brambory na loupačku s máslem a ty mi doktoři nezakázali. Jsem milovník české kuchyně, konkrétně smetanových omáček. Díky dietě jsem ale shodil tři kila, takže vidíte, že lékařské konsilium plní své funkce," řekl.

Žně v Česku končí, na Zemi živitelce to návštěvníci oslaví v sobotu při národních dožínkách. Hektarový výnos u obilí je o více než pětinu vyšší než loni. Úroda řepky je nejvyšší v historii. "Ani sebedrzejší politik nebude tvrdit, že je to jeho zásluha. Je to zásluha zemědělců samých a také trochu počasí," podotkl Zeman.

Společenský program se odehrává v Pivovarské zahradě a v amfiteátru. Po dobu konání výstavy musí řidiči projíždějící Budějovicemi počítat s kolabující dopravou. Loni šestidenní agrosalon navštívilo na 100 tisíc lidí.

Země živitelka

Země živitelka

Na největším agrosalonu v zemi své výrobky a služby do úterý prezentuje přes 500 vystavovatelů z 23 zemí. Výstava je rozdělena do oborových dnů, provází je semináře, konference a besedy.

Čtvrtek patří českým pekařům a cukrářům, pátek připomene Družstevní den a v sobotu budou národní dožínky.

Chovatelé na výstavišti denně předvádějí plemenná zvířata a obchodníci zemědělské stroje. V posledních letech nabývá na Zemi živitelce stále většího významu potravinářská výroba.

I letos je prioritou prezentace regionálních produktů s ochutnávkami. V pavilonu F4 mohou návštěvníci zhlédnout expozici 40 let výstavy Země živitelka.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...