Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Přibalí‘ s sebou Zeman i Kellnera? PPF plánuje v USA expanzi

Vypraví se společně do USA? Prezident Miloš Zeman letí do Spojených států v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vypraví se společně do USA? Prezident Miloš Zeman letí do Spojených států v... | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Pouhé dva dny před 9. březnem, kdy se má prezident Miloš Zeman vyjádřit ke své kandidatuře na další volební období, ho na Pražském hradě navštívil nejbohatší muž Česka a majitel skupiny PPF Petr Kellner. „Předmětem diskuse byly ekonomické vztahy s USA, ČLR a Ruskou federací, které pan prezident plánuje v tomto roce navštívit,“ napsal mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Nabízí se tak myšlenka, jestli Zemana Kellner podobně jako v minulosti na těchto cestách doprovodí. Do USA Zeman zamíří již v dubnu. Na všech těchto trzích přitom PPF působí, a to především přes finanční skupinu Home Credit.

V té má PPF více než 88procentní podíl. Menšinový podíl ve výši 11,38 procenta pak drží investiční společnost EMMA OMEGA Jiřího Šmejce.

Home Credit přitom plánuje v USA expandovat. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček sice nechtěl prozradit, jestli se Zeman o záměrech Home Creditu s Kellnerem bavil, možnou účast nejbohatšího Čecha na státní návštěvě ve Washingtonu ale nepopřel. „Téma diskuse jsme uvedli v tiskové zprávě. Pokud jde o druhé, účast v podnikatelské misi na některé ze zahraničních cest nevylučuji,“ uvedl na dotaz LN Ovčáček.

V USA Home Credit působí už od roku 2015. Společně se čtvrtým největším mobilním operátorem v zemi, společností Sprint, zde úvěrová společnost založila podnik, který Američanům půjčuje na nákup mobilních telefonů. Tuto spolupráci chce Home Credit ještě rozšířit.

Petr Kellner.

Petr Kellner se dostavil na společenské setkání u příležitosti návštěvy čínského prezidenta v Česku.

„Bavíme se teď o další fázi, chceme se s nimi spojit k vydání kreditní karty, která už ponese obě naše značky, jak Home Creditu, tak Sprintu,“ uvedl Jiří Šmejc pro MF DNES. „Pokud bychom takovou kreditku udělali, můžeme se během několika let dostat do desítky největších vydavatelů karet na americkém trhu,“ dodal.

Kellner již Zemana na jeho cestách doprovázel. Když Zeman navštívil Čínu v roce 2014, Kellner se zúčastnil jeho schůzky s prezidentem Si Ťin-pchingem. Zeman se pak z Číny vracel letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T místo vládního speciálu.

Čína je pro Home Credit zásadní. Zisk skupiny za loňský rok pak činil 210,2 milionu eur (5,68 miliardy korun). Čína se přitom na zisku skupiny podílela největším dílem. Home Credit přitom plánuje v zemi, kde platí přísná regulace a ochota Číňanů pustit si někoho do byznysu je malá, další růst. Jak uvedl Jiří Šmejc v rozhovoru pro MF DNES, skupina v zemi v současnosti pokrývá už celé její území a letos zde chce dosáhnout počtu asi 200 tisíc obchodních míst. Na konci loňského roku to bylo 125 tisíc.

Čínu by pak měl prezident Miloš Zeman navštívit letos v květnu.

Petr Kellner během ekonomického fóra v roce 2016. Jeho PPF měla díky státní...
Prezidenti České republiky Miloš Zeman a Číny Si Ťin-pching na Žofíně během...

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...