9. prosince 2018 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Země balíků. Je jich už tolik, že je doručovací společnosti nemají kde skladovat

Hala v Malešicích v plném provozu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hala v Malešicích v plném provozu. | foto: Česká pošta

PRAHA Do českého logistického řečiště v předvánočním čase proudí každý rok o statisíce balíků víc než obvykle. Nejen Česká pošta tak musí reagovat připravením nových skladovacích míst, která ale v ostatních měsících nebudou plně využívána. Někdy skončí balíky na chvíli i pod širým nebem.

V drátěných klecích skladu na vlakovém nádraží v Nymburce jsou vyskládané stohy balíků, které čekají na odbavení. V předvánočním období jen Česká pošta denně převezme přes 300 tisíc balíků. Nejen v Nymburce tak občas úložné kapacity nestačí.

„V této době už skladovacích klecí dost nemáme, asi jako všude,“ říká pracovnice poštovní pobočky nymburského nádraží, která si nepřála být jmenována. Místa není nazbyt, ranní dávka zásilek se tu vyskladňuje i ven, kde musí balíky hlídat příslušník najaté ostrahy, dokud se neuvolní místo uvnitř. Okolo druhé hodiny odpolední všedního dne, kdy na místo dorazil redakční fotograf, už žádné balíky k vidění na nymburském nádraží nebyly.

Když se objevil emailový zavináč, začaly se ozývat hlasy, že internet zabije klasickou korespondenci a zničí poštu. Jenže všechno dopadlo trochu jinak. Lidé objevili kouzlo internetových nákupů a doručovatelé tak mají mnohem více práce. Zejména před Vánoci.

Malešická hala těsně po rekonstrukci.

Malešická hala těsně po rekonstrukci.

Jenom Česká pošta při běžném provozu přebere okolo 150 tisíc balíků, s blížícími se svátky ale čísla rostou až na denní objem 350 tisíc převzatých zásilek. Čísla navíc zřejmě ještě porostou. Už dnes podle průzkumu Asociace pro elektronickou komerci totiž osmdesát šest procent uživatelů internetu shání alespoň část vánočních dárků přes e-shopy.

Vypořádat se s tím musí všichni v oboru. „V rámci předvánočního provozu jsme například v pražských Malešicích v létě zrekonstruovali plochu 1200 metrů čtverečních na třídění zásilek,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Balíky před Vánoci

v milionech

2016
6,945
2017
7,331
2018
8,520

Graf znázorňuje počet balíků odbavených v říjnu a listopadu za poslední tři roky.

Hala v Malešicích v plném provozu.

Hala v Malešicích v plném provozu.

V „nevánočních“ měsících to ale znamená, že například malešická hala zůstane nevytížená. Podle Vitíka se jedná o investici do budoucna, trend je totiž podle něj zřejmý - počty zásilek budou stále stoupat.

Stejně to řeší i Zásilkovna, jeden z největších hráčů na trhu přepravních společnosti. Ta otevřela nové haly v Plzni a Teplicích. „Jejich kapacita je kolem 15 tisíc kusů zásilek denně, dohromady se rozkládají na ploše přibližně tisíce metrů čtverečních,“ uvedl ředitel společnosti Ondřej Žák.

Čísla českého národního podniku za poslední roky mluví jasnou řečí. Jako nejexponovanější měsíc z nich vychází listopad, ve kterém Česká pošta přebrala v roce 2016 tři miliony a devět set tisíc balíků do ruky či na poštu, za ten letošní se dostala na čtyři miliony šest set tisíc, tedy o téměř dvacet procent více.

Ještě větší nárůst zásilek zažívá Zásilkovna. „Rozdíl v počtu přepravených zásilek v předvánočním čase a zbylém období roku je kolem 300-400 %, tedy třikrát až čtyřikrát více zásilek. Denně před Vánoci přepravíme více než 110 tisíc zásilek. Letošním rekordním dnem je zatím pondělí 26. listopadu, kdy jsme přepravili 143 tisíc zásilek,“ řekl serveru Lidovky.cz Žák.

Na nákupním svátečním šílenství si můžou přivydělat také brigádníci. Jen Česká pošta, která momentálně zaměstnává okolo jednatřiceti tisíc lidí, musela sezonně najmout další tři tisíce pracovníků. Letos plánuje na krátkou výpomoc najmout dokonce pět tisíc lidí, kterým nabídne až 170 korun na hodinu. Mezinárodní e-shop a dopravce Amazon shání 2500 lidí, česká Alza tisícovku.

mbMichal Bernáth
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.