20. června 2012 9:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Země G20 chtějí posílit hospodářský růst a tvorbu pracovních míst

Francouzský prezident Francois Hollande | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Francois Hollande | foto: Reuters

LOS CABOS (MEXIKO) Představitelé velkých světových ekonomik ze skupiny G20 chtějí posílit hospodářský růst a podpořit vznik pracovních míst, aby pomohli stabilizovat světovou ekonomiku. Uvádí to návrh závěrečného prohlášení ze summitu G20, který končí v mexickém Los Cabos.

Evropští představitelé nicméně odmítli tlak na přijetí rychlých kroků v boji s dluhovou krizí a přislíbili dlouhodobá opatření směřující k větší integraci, píše agentura Reuters.

Eurozóna přijde s vlastním řešením

Francouzský prezident François Hollande uvedl, že se s německou kancléřkou Angelou Merkelovou shodli, že eurozóna přijde s vlastním řešením.

Podle Reuters evropské země daly při jednání G20 najevo, že zvažují konkrétní kroky k integraci bankovního sektoru. Kanadský premiér Stephen Harper nicméně dál tlačil na Evropany. "Důležité bude, aby v příštím týdnu a později nastaly koordinované kroky, které zajistí, aby k těmto věcem opravdu došlo," řekl.

Hollande o MMF

"Já a Angela Merkelová víme, že Evropa musí mít své vlastní odpovědi," řekl Hollande. "Mezinárodní měnový fond tu není pro to, aby zajišťoval eurozónu, i když to udělal v případě některých zemí, jak jsme viděli v Řecku," dodal.

Nejmenovaný německý vládní představitel popřel, že by summit G20 jednal o použití prostředků evropských záchranných fondů na nákup dluhopisů zemí eurozóny nejhůře postižených dluhovou krizí.

"Jsme jednotní v odhodlání podpořit růst a vznik pracovních míst," uvádí se v návrhu prohlášení. "Silný, udržitelný a vyvážený růst je nadále hlavní prioritou G20, protože vede ke vzniku pracovních míst a zvyšuje blahobyt lidí na celém světě." Z návrhu také vyplývá, že na summitu převážili zastánci vládních investic pro podporu růstu nad Angelou Merkelovou a jejími spojenci, kteří prosazovali snížení státních dluhů a úsporné hospodaření. Dokument rovněž obsahuje závazek členů G20, kteří jsou zároveň členy eurozóny, že "přijmou všechna nutná politická opatření pro zajištění stability a soudržnosti eurozóny".

ČTĚTE TAKÉ:

Kvůli pomoci evropským, ale i jiným zemím postiženým krizí, se členové G20 dohodli také na zvýšení úvěrových zdrojů MMF. Ty dosáhnou 456 miliard dolarů (9,2 bilionu korun), tedy zhruba dvojnásobku dosavadního stavu.

Dluhová krize v eurozóně, která vyvolává obavy na světových finančních trzích, patřila mezi výrazná témata na summitu G20. Předseda evropské komise José Barroso však v pondělí podrážděně reagoval na kritiku mimoevropských členů G20 ohledně postupu EU vůči krizi. Nenecháme se poučovat, prohlásil.

Saudská Arábie zvýší produkci ropy

Pod tlakem trhů a vedoucích představitelů G20 se evropští představitelé vyslovili pro kroky k integraci bankovního systému. Návrh prohlášení tak obsahuje závazek zvážit konkrétní kroky k "integrovanější finanční architektuře", která by zahrnovala společný dohled nad bankami, řešení situace zkrachovalých bank a záruky na vklady.

Návrh závěrečného prohlášení také kladně hodnotí Saúdskou Arábii a Čínu. Rijád si vysloužil pochvalu za své rozhodnutí zvýšit produkci ropy, aby se cena suroviny v krizi příliš nezvyšovala. Peking pak účastníci summitu chválí za slib, že Čína uvolní kurz své měny. Umělé podhodnocení yüanu dávalo čínským obchodníkům výhodu na světových trzích.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!