10. prosince 2009 10:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zemědělci blokují vjezdy do mlékáren, chtějí si vynutit vyšší výkupní ceny

Zemědělci protestovali kvůli nízkým výkupním cenám mléka 10. prosince před mlékárnou v Olešnici na Blanensku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemědělci protestovali kvůli nízkým výkupním cenám mléka 10. prosince před mlékárnou v Olešnici na Blanensku | foto: ČTK

OLEŠNICE Desítky farmářů dnes zablokovaly s traktory vjezdy do některých mlékáren. Protest proti nízkým výkupním cenám potrvá několik hodin. Zemědělci požadují zvýšení výkupních cen na úroveň okolních zemí, tedy minimálně na 30 eurocentů (asi osm Kč), řekl na zahájení akce šéf blanenské agrární komory Kamil Vystavěl.

Protestu se zúčastnila zhruba padesátka farmářů, kteří se šesti traktory zablokovali vjezd do mlékárny v Olešnici na Blanensku.  Podobný protest se dnes koná také u mlékárny Miltra B v Městečku Trnávka na Svitavsku.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby je situace dlouhodobě neudržitelná. "Zemědělci letos kvůli nižším výkupním cenám mléka utrží asi o sedm až osm miliard korun méně než v minulých letech," řekl Veleba.

Problém s nízkými výkupními cenami mléka trápí zemědělce v celém Česku. Řada z nich už ukončila chov skotu na mléko a stáda dojných krav postupně vybíjí. Na jihu Moravy skončila s výrobou například firma Doubravická a.s. z Doubravic nad Svitavou, která prodala všech 250 dojnic. Proti podnákladovým cenám vystupují jihomoravští farmáři dlouhodobě, koncem října například vylili na protest do polí kolem 80.000 litrů mléka.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz