Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zemědělci blokují vjezdy do mlékáren, chtějí si vynutit vyšší výkupní ceny

Desítky farmářů dnes zablokovaly s traktory vjezdy do některých mlékáren. Protest proti nízkým výkupním cenám potrvá několik hodin. Zemědělci požadují zvýšení výkupních cen na úroveň okolních zemí, tedy minimálně na 30 eurocentů (asi osm Kč), řekl na zahájení akce šéf blanenské agrární komory Kamil Vystavěl.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Tomas

10. 12. 2009 13:14
omezit

Udržování zbytečné zemědělské půdy je produktem socialistického myšlení v EU i u nás. automobilky se už také poučily a řekli si o šrotovné. A co ostatní v jiných sektorech ekonomiky? Možná by také chtěli dorovnat své příjmy na úroveň v EU  dotacemi a co třeba důchodci také by se jim to jistě líbilo? Zemědělství je nesmyslně považováno za posvátnou krávu a hledá se stále cesta jak neříct nahlas, že je třeba jeho velikost omezit. Příroda je nejlepším hospodářem v krajině. Přirozené ekosystémy se tu vyvíjely miliony let a zemědělci během několika století změnili tuto různorodou bohatou paletu života na step s monokulturami. Zemi zamořují každoročně megatunami hnojiv a jedů proti hmyzu insekticidy  a rostlinám herbicidy. Obděláváním půdy narušují přirozený pokryv země a vystavují ji tak erozním vlivům, kdy přirozené organické složky z půdy jsou odplavovány do vody. Šoky které dostává půda v podobě chemikálií pak vedou k rozvratu ve světě mikroorganizmů které hrají klíčovou roli v zadržení zpracování a vrácení živin zpět do rostlin.  Takto se spolu s erodovanou půdou vyplavují do vody a tu znečišťují a zamořují. Zemědělská činnost je o to více destruktivní pro ekosystém že destrukce přirozeného půdního pokryvu a intoxikace jedy a hnojivy probíhá opakovaně a dlouhodobě což vede k postupnému postupně rozvratu biologické rovnováhy v celé krajině. Zatímco průmyslové zdroje znečištění lze dík lokálního charakteru relativně snadno omezit, zemědělská činnost destruuje celou krajinu.  V zemědělství pracuje asi 2.5% zaměstnanců na které stát a občané teto země doplácejí desítky miliard ročně. A co za to máme?? zdevastovanou krajinu plnou alergenů smradu jedu a blata, krajinu s narušenou strukturou bez možnosti potkat kus přirozené čisté a plnohodnotné přírody. znečistěné řeky a potoky  plné sinic více oxidů dusíku a vysoce toxických  dioxinů v ovzduší z biopaliv, No a nakonec i drahé potraviny diky dovozním kvotám.

 

0 0
možnosti

NoLimits

10. 12. 2009 15:20
Re: omezit

Pěkně se to čte, ale něco jíš, ne ?!? P.S. A na stromě všechno nevyroste...

0 0
možnosti

Tomas

10. 12. 2009 13:13
omezit

České zemědělství není pro českého daňového poplatníka zárukou vůbec ničeho jen dalších výdajů a zdevastovaného životního prostředí. Je mnoho zemědělských surovin které dovážet musíme a u nichž  vždy budeme na dovozu závislí. Rýže čaj kakao káva  luštěniny většina ovoce a zeleniny. To jsou pro každého Čecha naprosto běžné věci každodenní spotřeby a nikdo se neprobouzí ze sna hrůzou že bude něco z toho ke snídani chybět. Zemědělství je ekologicky ta nejnáročnější výroba  která jako výrobní nástroj využívá celou naši krajinu a také jí velice poškozuje megatunami hnojiv a jedu  které každoročně putuji do pudy a po té do rek  jezer a rybníků. Zemědělství jako zdroj surovin pro výrobu potravin je jistě potřeba i když je otázkou do jaké míry je potřebné také v ČR. Ohledně produkce biopaliv jde jednoznačně jen o tunel a bez reálného základu jde o  zbytečné poškozování životního prostředí a zdraví lidí na které celá společnost doplácí jak finančně tak svým zdravím a ztrátou hezkého a plnohodnotného životního prostředí.

0 0
možnosti

Vítek

10. 12. 2009 11:43
Osobně jsem pro podporu

našich zemědělců a smířil bych se i s vyššími cenami jejich produktů. V minulosti jsme měli daleko kvalitnější třeba jogurty a další mléčné výrobky a nyní nás válcují státy, které dotují neúměrně svoje zemědělce. Pokud podpoříme ty naše, budme mít kvalitnější mléčné výrobky, kvalitnější maso, budeme soběstační a navíc budou zemědělci zaměstnávat více lidí, kteří sedí na úřadech práce. Stačí se podívat, jak nám zlikvidovali výrobu cukru,cukrové řepy, brambor a dalších produktů. A kdo na tom nakonec vydělává, jen ty státy, které to vyváží a zahraniční obchodní řetězce.

0 0
možnosti

Zahradník

10. 12. 2009 15:44
Re: Osobně jsem pro podporu

Komunista vytvořil systém námezdního velkozemědělství,který v konkurenci ze západními farmáři hospodařícími po generace ,pouze devastuje krajinu a rychle chcípá.

0 0
možnosti

Franta

10. 12. 2009 11:43
Je to záležitost ceny

Výkupní ceny mléka tlačí dolů prodejní řetězce. Je mi záhadou, k čemu potřebují řetězce na litru mléka obchodní marži až 100 %. 

0 0
možnosti

Zahradník

10. 12. 2009 15:45
Re: Je to záležitost ceny

Mě je záhadou franto ,co ty všechno nevíš.Postav se s mlékem  k silnici,pokud to tak je ,vyděláš majland.

0 0
možnosti

MLOK

10. 12. 2009 11:22
AŤ TO MLÉKO ZEMEDĚLCI PRODÁVAJÍ SAMI!!!

Velmi rád bych si poctivé selské mléko koupit do bandasky. A zaplatil bych jim klidně i dvojnásobek toho, co jim nabízejí mlékárny. Stále by mě to "poctivé mléko od kraviček" vyšlo levněji, nežli když jsem nucen kupovat drahou krabici s odstředěným homosexualizovaným hnojem, který ani nejde nechat zkysnout.

        Ono ale vylít mléko do polí a natahovat ruce je jednodušší, nežli nakoupit mobilní tanky s chlazením a mícháním a prodávat ve městě.

0 0
možnosti

NoLimits

10. 12. 2009 11:08
Zatím nikdo nevysvětlil

od koho a za kolik vozí mlékárny levné mléko. Pokud EU dotuje jiné státy v EU, jejichž výrobci mléka ho pak vozí k nám, pak je to neprostý nesmysl. Dotace EU ano, ale buď všem v rámci EU stejně, nebo jen pro export.

0 0
možnosti

Zahradník

10. 12. 2009 11:46
Re: Zatím nikdo nevysvětlil

Pánbu ti málo zadotoval hlavu,český kolchozník dostává dotace také slušné,nájmy platí směšné ale  hlavně  hlavu má především na čepici  a ruce na půllitr.

0 0
možnosti

Julie

10. 12. 2009 11:07
Bič a mylý dvůr

V poslední statistice, která byla zveřejněna před měsícem v MF Dnes, byly výkupní ceny ČR mléka 5,78 Kč. V Polsku 5,79. Ostatmí země bývalého východního bloku byly pod námi, včetně západních zemí jako Německo, Belgie a Nizozemí. Celkem jsme byli ve výši výkupních cen mléka na 17 místě ze 27 zemí EU. Z našich zemědělců se skrátka stali lempli, které komunisté odnaučili pracovat a kteří žijí na úkor státu. Měli by zasáhnot těžkoděnci a rozehnat je.

0 0
možnosti

Koloman

10. 12. 2009 11:07
Demonstrace!!!

Dobry lyde, pudeme blokofat socyjalku!!! Abisme mnely vjetsi dafky!!! Vjeci potporu pro vsechni, ale hlavne pro Romaki, co je zly razyzti dygrymynuju!!!

0 0
možnosti

Lojza

10. 12. 2009 10:57
Hloupý dotaz

A proč si ti nešťastní farmáři nějakou tu mlékárnu nekoupí? Pak by si mohli vykupovat mléko sami od sebe třeba za 20 korun!

0 0
možnosti

liprd

10. 12. 2009 11:38
Re: Hloupý dotaz

koupili Olmu bilance 300mil rána má ji Babiš:-)))

0 0
možnosti

Klička

10. 12. 2009 10:55
Opět samé lži

U mlékáren neprotestují žádní farmáři, ale zaměstnanci všelijakých spol. s r.o. a jiných pohrobků JZD a Sts. Farmáři na podobné pitomosti nemají čas a pracují. Pracují na své půdě a nestojí s nataženou rukou pro státní dotace.

0 0
možnosti