Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zemědělci opět vyhrožují Madetě omezením dodávek mléka

Ekonomika

  15:55
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Mlékařské a hospodářské družstvo JIH sníží od dubna českobudějovické mlékárně Madeta dodávky o 200.000 litrů mléka denně. Zemědělci chtějí vyšší ceny. Pro mléko už mají odbyt v Klatovech a Německu.
Kráva - ilustrační foto

Kráva - ilustrační foto foto: Shutterstock

Novinářům to dnes řekl místopředseda družstva Zdeněk Houška. Pokud se Madetě rychle nepodaří výpadek nahradit, hrozí některým závodům uzavření, řekla ČTK mluvčí Madety Barbora Daňková.

Dosud družstvo dodávalo největší domácí mlékárně polovinu její denní spotřeby mléka. Mlékárna denně zpracuje kolem milionu litrů. Od dubna bude družstvo Madetě dodávat denně kolem 320.000 až 340.000 litrů mléka.

Mléčný jih

Na jihu Čech zemědělci chovají téměř 100.000 krav, v celé zemi se chová kolem 380.000 kusů.

Podle zjištění regionální Agrární komory Jihočeského kraje jejich počet v regionu klesne o zhruba 5700 kusů. Je to reakce na pokles cen v minulém roce, výkupní cena za litr mléka klesla o korunu z původních zhruba sedmi korun za litr na počátku roku. Komora odhaduje, že zemědělcům kvůli tomu klesnou tržby o 30 procent.

Houška tvrdí, že se družstvo s Madetou nedohodlo na nastavení ceny pro další období. Není všem dnům konec, mléko se postupem času může do Madety zase vrátit, poznamenal Houška.

Kvůli propadu dodávky mléka jsou podle Daňkové ohroženy závody v Prachaticích, Plané nad Lužnicí, Českých Budějovicích i v Českém Krumlově. Jsou to místa, kde nebude dodávka mléka z blízkého okolí vůbec pokryta.

Propustí se stovky lidí
Pokud se v blízké době nepodaří výpadek nahradit, pak hrozí jejich útlum, eventuálně ukončení provozu, míní. V závodech podle odhadu pracuje kolem 200 až 300 lidí. Hrozí také, že bude omezen sortiment Madety. Nahradit v krátkém čase takový výpadek není podle mluvčí snadné, protože mléko od jiných dodavatelů je již smluvně vázáno.

Cenu mléka řešilo družstvo s Madetou už několikrát. "V Madetě jsme měli problémy s nastavením ceny, byť jsme ji řešili měsíčně," uvedl Houška.

Například v lednu Madeta družstvu navýšila ceny o 15 haléřů ve srovnání s prosincem. Základní cena bez bonusu 15 haléřů za dodávané množství nedosáhla sedmi korun za litr. Ceny dohodnuté na duben se podle Houšky dostaly nad sedm korun za litr.

Při vyjednávání o cenách s dodavateli se vychází ze situace na trhu, která se odvíjí od průměrné ceny v zemi, uvedla Daňková. Madeta je podle ní nad průměrnou výkupní cenou. Madeta měla podle Houšky začít ceny zvyšovat už během loňského roku.

Protože se s jejich navýšením začalo až v samém závěru roku, bylo družstvo nuceno hledat odběratele, který bude schopný za surovinu zaplatit víc, vysvětlil. Družstvo také loni v prosinci vypovědělo Madetě smlouvu platící do března 2010 právě kvůli nízkým výkupním cenám. Nyní ji obnovilo.

V Německu se loni průměrné výkupní ceny mléka za jeden litr pohybovaly kolem sedmi korun, v Madetě byla podle Houškových informací o korunu nižší.

Aktuální výkupní ceny nechtějí mlékaři prozrazovat kvůli tomu, že situaci sleduje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, podle kterého by ceny neměly být zveřejňovány. Houška předpokládá, že by se průměrné výkupní ceny za litr mléka měly letos v Česku vyšplhat na 7,50 koruny. Zpracovatelé mléka na to podle něj mají.

Pokud se letos podaří stabilizovat výkupní cenu mléka, pak by podle něj bylo reálné, že zůstane počet dojnic na stejné úrovni jako loni a dál se nebude snižovat.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...