19. července 2012 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zemědělci postižení suchem budou mít úlevy, slibuje ministr

Už 3,56 milionů hektarů polí s plodinami zničilo trvající sucho.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Už 3,56 milionů hektarů polí s plodinami zničilo trvající sucho. | foto: Reuters

SUCHOHRDLY (ZNOJEMSKO) Zemědělci postižení suchem získají od státu úlevy. Budou se týkat například odložení splátek při prodeji pozemků z Pozemkového fondu. Stát chce zemědělcům pomoci i při jednání s bankami o odložení splátek úvěrů. Řekl to v Suchohrdlech u Miroslavi na Znojemsku ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

Bendl na jižní Moravě navštívil několik obcí zejména na Znojemsku. Uvedl, že v některých místech byl dopad mrazů a sucha extrémní a nemá několik desítek let obdoby. Regionální agrární komora odhadla, že škody na úrodě letos v kraji přesáhnou jednu miliardu korun.

'K zemědělcům budeme přistupovat individuálně'

Podle Bendla by plošná opatření byla kontraproduktivní. Státní orgány budou k zemědělcům přistupovat individuálně. Úlevy se mají týkat postižených oblastí. Podle ministra nelze nyní uvést několik nejpostiženějších okresů.

Bendl uvedl, že každý zemědělský subjekt je v jiné situaci "a má jiný problém, kde ho bota tlačí". Stát podle něj bude hledat úlevy u Státního zemědělského intervenčního fondu nebo Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu například formou odložení splátek nebo použití úroků u půjček na provozní výdaje.

ČTĚTE TAKÉ:

Bendl se chce obrátit i na Českou národní banku a další banky. "Usilujeme o to, aby banky byly vstřícné při odložení splátek úvěrů," řekl.

Podle zemědělce ze Suchohrdel u Miroslavi Karla Kuthana tato iniciativa ministerstva zemědělcům pomůže. "Potřebuji, aby banka věděla, že nechci odložení splátek, protože si chci koupit auto, ale protože u nás bylo sucho," uvedl Kuthan. Novinářům řekl, že jeho firma letos sklidí asi šestinu obvyklé úrody. Ze 75 hektarů pšenice Kuthan měl výnos na jeden hektar necelou tunu, obvyklý výnos je šest až sedm tun na hektar.

Podle Bendla ministerstvo zajistí možnost prodloužit o rok dobu realizace projektů Programu rozvoje venkova. Někteří zemědělci na jižní Moravě podle odborníků nebudou mít dostatek krmných směsí. "Chceme prověřit do jaké míry by mohly pomoci státní hmotné rezervy," uvedl Bendl.

Lidovky.cz, ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz