13. května 2010 10:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zemědělci se zlobí na Klause kvůli biopalivům. Řepku už prý zasadili

Prezident Agrární komory České republiky Jan Veleba  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Agrární komory České republiky Jan Veleba | foto: ČTK

PRAHA Středeční veto prezidenta Václava Klause zákonu navyšujícímu podíl biopaliv v benzinu a naftě může poškodit zemědělce. Podle Agrární komory (AK) totiž rolníci letos kvůli očekávanému červnovému navýšení podílu zaseli více plodin, které byly určené ke zpracování na biopaliva.

Podle AK je tak ohroženo uplatnění produkce z téměř 70.000 hektarů půdy, což odpovídá téměř třem procentům veškerých osevních ploch v ČR.

"Proces setí je dávno ukončen a zemědělci mají osety plochy odpovídající plánovanému navýšení biopaliv," stojí v prohlášení komory. V případě výroby biolihu navýšili zemědělci plochy s obilím a cukrovkou o 9500 hektarů. O 57.500 ha pak meziročně vzrostla výměra řepkových polí kvůli chystanému navýšení podílu metylesteru řepkového oleje (MEŘO) přidávaného do nafty.

Zákon o ochraně ovzduší

Novela zákona o ochraně ovzduší navyšuje od letošního června podíl biosložky u benzinu z dosavadních 3,5 procenta na 4,1 procenta a u motorové nafty z 4,5 procenta na rovných šest procent. Přimíchávání má například pomoci snížit emise skleníkových plynu, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv. S těmito argumenty však prezident nesouhlasí.

Sněmovna zákon schválila v polovině března, Senát umožnil přijetí koncem dubna. Sněmovna se sejde příští týden v úterý. Na něm by o tomto vráceném zákonu již mohla hlasovat. Na přehlasování prezidentského veta potřebuje alespoň 101 hlasů. Při schvalování ve sněmovně podpořilo zákon 117 přítomných poslanců ze všech sněmovních stran.

Klaus ve středu zákon vetoval, vyšší podíl přimíchávání kritizuje. Boj s emisemi oxidu uhličitého je podle něj sporný a existují i vážné pochybnosti o dopadu biopaliv na zdraví člověka. VÍCE ZDE
Vyšší přimíchávání podle něj také zdraží pohonné hmoty a sníží životnost automobilů. Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) s Klausem nesouhlasí a věří, že sněmovna prezidentovo veto přehlasuje.

"V současné době není jasné zejména časové hledisko projednávání vráceného zákona nově zvolenou Poslaneckou sněmovnou, popřípadě schválení stávající Poslaneckou sněmovnou ještě před volbami," stojí v prohlášení komory.

ČTK, Lidovky.cz

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?