26. října 2009 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zemědělci vylijí do polí desítky tisíc litrů mléka, chtějí zvýšit jeho cenu

Zemědělci protestují proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemědělci protestují proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka | foto: ČTK

PRAHA Zemědělci na několika místech v Česku ve čtvrtek vylijí do polí desítky tisíc litrů mléka. Budou protestovat proti jeho nízkým výkupním cenám. Přidají se tak ke svým evropským kolegům, kteří podobným způsobem protestovali již několikrát.

Například na jihu Moravy se do akce zapojí všichni producenti mléka na Blanensku. Do pole obce u Bořitov vylijí asi třetinu denní produkce, tedy zhruba 25.000 až 30.000 litrů mléka. ČTK to řekl předseda představenstva blanenské Agrární komory Kamil Vystavěl.

 

"Chceme tím upozornit na to, že kritická situace v mléce se už více než rok neřeší a producentům mléka hrozí kvůli nízkým výkupním cenám mléka zánik," řekl Vystavěl. Mlékárny nyní za litr mléka platí producentům kolem 5,50 Kč, podle Vystavěla by reálná cena včetně přiměřeného zisku měla být kolem 40 eurocentů, tedy kolem deseti korun.

Mléko se vylévalo už po celé Evropě

Ke stávce, kterou v září zahájili francouzští chovatelé mléčného skotu, se postupně přidali také farmáři z Německa, Belgie a Lucemburska.

Podle studie Evropské komise je nejdražší mléko na Kypru, kde za něj producenti místním sedlákům platí až 50,6 eurocentu, tedy až 13 korun za kilogram. S velkým odstupem následují Finsko (38,11), Řecko (36,6), Itálie (31,5) a Francie (29,65).

V Česku dostávají zemědělci v průměru 22,42 eurocentu (zhruba 5.80 koruny). V tabulce cen mléka tak České republice patří sedmnáctá příčka z 27 států EU.

Zástupci Agrární komory i zemědělci tvrdí, že velkou roli v cenách hraje i chování spotřebitele. "U nás bohužel je to zejména ze strany obchodních řetězců absolutní honba za cenou, zatímco na Západě lidé většinou kupují domácí mléčné výrobky, sice dražší, ale zavedené," řekl již dříve předseda Mlékárenského družstva Jih Zdeněk Houška.

ČTK, Lidovky.cz