Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zemědělci vylijí do polí desítky tisíc litrů mléka, chtějí zvýšit jeho cenu

Zemědělci protestují proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemědělci protestují proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka | foto: ČTK

PRAHA Zemědělci na několika místech v Česku ve čtvrtek vylijí do polí desítky tisíc litrů mléka. Budou protestovat proti jeho nízkým výkupním cenám. Přidají se tak ke svým evropským kolegům, kteří podobným způsobem protestovali již několikrát.

Například na jihu Moravy se do akce zapojí všichni producenti mléka na Blanensku. Do pole obce u Bořitov vylijí asi třetinu denní produkce, tedy zhruba 25.000 až 30.000 litrů mléka. ČTK to řekl předseda představenstva blanenské Agrární komory Kamil Vystavěl.

 

"Chceme tím upozornit na to, že kritická situace v mléce se už více než rok neřeší a producentům mléka hrozí kvůli nízkým výkupním cenám mléka zánik," řekl Vystavěl. Mlékárny nyní za litr mléka platí producentům kolem 5,50 Kč, podle Vystavěla by reálná cena včetně přiměřeného zisku měla být kolem 40 eurocentů, tedy kolem deseti korun.

Mléko se vylévalo už po celé Evropě

Ke stávce, kterou v září zahájili francouzští chovatelé mléčného skotu, se postupně přidali také farmáři z Německa, Belgie a Lucemburska.

Podle studie Evropské komise je nejdražší mléko na Kypru, kde za něj producenti místním sedlákům platí až 50,6 eurocentu, tedy až 13 korun za kilogram. S velkým odstupem následují Finsko (38,11), Řecko (36,6), Itálie (31,5) a Francie (29,65).

V Česku dostávají zemědělci v průměru 22,42 eurocentu (zhruba 5.80 koruny). V tabulce cen mléka tak České republice patří sedmnáctá příčka z 27 států EU.

Zástupci Agrární komory i zemědělci tvrdí, že velkou roli v cenách hraje i chování spotřebitele. "U nás bohužel je to zejména ze strany obchodních řetězců absolutní honba za cenou, zatímco na Západě lidé většinou kupují domácí mléčné výrobky, sice dražší, ale zavedené," řekl již dříve předseda Mlékárenského družstva Jih Zdeněk Houška.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!