7. května 2010 9:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zemětřesení na Wall Street: akcie prudce ztrácely, analytici se děsí

Panika na burzách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panika na burzách | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Největší akciové trhy v západní Evropě podle očekávání zahájily obchodování s vysokými ztrátami a hlavní indexy klesají zhruba o tři procenta. Reagují tak na čtvrteční masivní propad hlavních akciových indexů v USA. Ten může být předzvěstí dalších problémů. Odrazíse v grafech technické analýzy a podle analytiků znejistí investory.

Dow Jonesův index v průběhu dne ztrácel skoro 1000 bodů, a zaznamenal tak největší propad v historii, než část ztrát smazal a uzavřel propadem o více než tři procenta.

Krátce po zahájení obchodování vykazoval hlavní akciový index londýnské burzy FTSE ztrátu kolem 1,3 procenta a pohyboval se kolem 5190 bodů. Index DAX burzy ve Frankfurtu ztrácel 2,1 procenta a byl na úrovni 5780 bodů, pařížský index CAC 40 oslabil o 2,5 procenta na 3450 bodů.

Dow Jones padal

Pozorně sledovaný Dow Jonesův index ve čtvrtek oslaboval, stejně jako většina trhů převážně kvůli problémům Řecka. Asi dvě hodiny před koncem obchodování se ale indikátor začal rychle sunout dolů a spolu s ním další indexy. Dow Jones ztrácel až 1000 bodů, což je nejvíce v historii Wall Streetu a největší procentní propad od "černého pondělí" v roce 1987. Za 15 minut index klesl až o 700 bodů, jen aby za dalších 15 minut o 600 bodů zpevnil.

Příčiny masivního čtvrtečního propadu cen akcií v USA zatím nejsou známy, hovoří se o lidské i počítačové chybě. Dow Jonesův index totiž během 15 minut ztratil asi 700 bodů, jen aby za dalších 15 minut asi o 600 bodů zpevnil. I tak ale utrpěl ztrátu přes tři procenta, což je nejvíce od loňského dubna.

Propad cen akcií nyní vyšetřují kontrolní orgány burz i komise pro cenné papíry. O vysokém propadu Dow Jonesova indexu a následném vyšetřování byl podle agentur informován prezident Barack Obama.

Problémy příjdou
Čtvrteční masívní propad akcií v New Yorku, ať už jej způsobilo cokoli, může být předzvěstí dalších problémů. Shodují se na tom analytici, kteří upozorňují, že zhruba půlhodinová epizoda se odrazí v grafech technické analýzy a na investory bude působit jako magnet při očekávání dalších propadů. Příčiny pádu cen se vyšetřují, za jeden z důvodů se považuje lidská chyba, kterou mohlo znásobit takzvané high frequency trading.

"Je to podobné tomu, co předcházelo pádu Lehman Brothers," cituje finanční televize CNBC jednoho z makléřů, který si nepřál být jmenován. Právě CNBC krátce po mohutných propadech indexů s odkazem na své zdroje uvedla, že problémem by mohl být i lidský faktor.

Vedle propadu cen akcií se ve stejnou dobu začala prudce zvyšovat cena zlata a značné výkyvy zaznamenaly měnové páry. Jako pravděpodobné se proto jeví, že mohutný pád cen akcií byl souhrou více faktorů, z nichž hlavním a spouštěcím faktorem byly zřejmě obavy z vývoje v Řecku.

Krátce před pádem indexů totiž na CNBC hovořil šéf vlivného dluhopisového fondu Pimco Mohamed El-Erian, který je považován za jednoho z nejvlivnějších analytiků současnosti.

"Zaznamenali jsme, že řecká krize se přelévá do celého regionu, ovlivňuje celou eurozónu a je na pokraji toho, aby se z ní stala krize globálních rozměrů," řekl El-Erian na CNBC. Banky v Evropě se podle něj už teď kvůli Řecku zdráhají vzájemně si půjčovat.

Zdroje CNBC po čtvrtečním incidentu ukázaly na banku Citigroup, kde se údajně jeden z makléřů při zadávání prodejního pokynu u futures kontraktů E-mini S&P 500 spletl v řádech a místo milionů zadal miliardy. Citigroup uvedla, že si není žádného pochybení vědoma, informaci ale prověří a vyšetří. O historicky rekordním propadu Dow Jonesova indexu byl podle agentur informován prezident Barack Obama.

Čistě teoreticky by lidská chyba mohla být i za problémem takového rozsahu. Velké instituce totiž při obchodování používají zmíněný high freguency trading, což jsou obchody, které řídí počítače. Ty jsou předem naprogramovány, reagují na sebemenší výkyvy v kurzech a obchodují v nanosekundách. Burzy jako je NYSE mají mechanismy, jak případnou paniku na trhu mírnit, u čistě elektronických burz je to ale problém.

Akciová burza NYSE a další trhy uvedly, že se budou půlhodinovým incidentem zabývat. NYSE i Nasdaq už také sáhly k prvním opatřením, a zrušily všechny transakce v době od 14:40 do 15:00 newyorského času, kde se cena vychýlila o více než 60 procent.

Zvítězilo zlato
Akciové trhy už několik dnů vykazují známky nestability a jsou náchylné k poklesu. Od loňského března má většina burz více než padesátiprocentní zhodnocení a korekce je podle analytiků namístě.

Ze čtvrtečních dramatických propadů vyšlo vítězně zlato, které je ve většině světových měn na rekordech a blízko rekordu je i v dolarech. Silný růst zaznamenal i takzvaný indikátor strachu, tedy index VIX, který měří zajištění investorů proti dalšímu poklesu na burzách. Index zpevnil až o 60 procent.

ČTK