24. března 2018 17:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zemřel generální ředitel textilky Veba Broumov Josef Novák. Nástupce není znám

Josef Novák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Novák | foto: Lidové noviny

BROUMOV Po těžké nemoci v pátek zemřel předseda představenstva a generální ředitel textilní společnosti Veba Broumov Josef Novák. Bylo mu 63 let. Firmu řídil od roku 1992. Řadu let byl také prezidentem Asociace textilního-oděvního-kožedělného průmyslu (ATOK). Řekla v sobotu mluvčí společnosti Veba Monika Mrštinová.

Otázku Novákova nástupce v čele firmy bude podle ní společnost teprve řešit. Veba patří mezi největší české textilní firmy, jejím hlavním produktem je takzvaný africký brokát. Spolu s dalšími manažery byl Novák i spoluvlastníkem Veby. „Celý profesní život Josef Novák věnoval společnosti Veba a textilnímu odvětví. Celý svůj život významně přispíval k rozvoj i celého našeho regionu,“ uvedla Mrštinová.

Novák po absolvování Vysoké školy ekonomické v Praze nastoupil do Veby. Pracoval v obchodním oddělení, ve 29 letech se stal výrobně-obchodním náměstkem, později ředitelem divize damašků. V roce 1992 se stal generálním ředitelem společnosti. Podnik se pod jeho vedením zaměřil na produkci afrického brokátu a dosáhl s ním na afrických trzích významných úspěchů.

V posledních letech se Veba kvůli krizi na afrických trzích potýkala s poklesem odbytu. Z rekordních tržeb v roce 2014 ve výši 2,2 miliardy korun se jí odbyt do roku 2016 snížil na 812 milionů korun. Loni podnik, který má asi 900 zaměstnanců, vykázal opět růst odbytu. 

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?