13. prosince 2009 17:19, aktualizováno  18:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zemřel Paul Samuelson, jeden z klíčových ekonomů minulého století

Paul Samuelson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paul Samuelson | foto: Profimedia

BOSTON Jeden z klíčových ekonomů 20. století a nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Samuelson zemřel v neděli ve svém domě v americkém Belmontu. Zesnul po krátké nemoci ve věku 94 let.

O jeho úmrtí informoval podle agentury Reuters massachusettský technologický institut.

"Paul Samuelson proměnil vše, čeho se dotkl: teoretické základy svého oboru, způsob, jakým se ekonomie vyučuje po světě, étos a vývoj svého oddělení, investiční činnost Massachusettského technického institutu a životy svých kolegů a studentů," uvedla šéfka institutu Susan Hockfieldová v prohlášení.

Autor nejprodávanější ekonomické učebnice všech dob

Již na počátku své pedagogické činnosti Samuelson napsal učebnici ekonomie Economics: An Introductory Analysis, která se stala jedním ze základních segmentů studentů všech ekonomických podoborů. Prestižní časopis Business Week napsal, že tato učebnice ekonomie přispěla k tomu, že ve světě vznikl společný ekonomický jazyk. Od roku 1948 se jí prodalo přes čtyři miliony výtisků a vyšla v jedenačtyřiceti jazycích.

Vědcova známá tisícistránková publikace sice nese název Ekonomie (v originále Economics: An Introductory Analysis), většina studentů ji ale zná právě jen jako "Samuelsona". Tato kniha se tak na univerzitách po celém světě stala biblí pro miliony budoucích ekonomů.

Práce vyšla poprvé v roce 1948. Je nejlépe prodávanou knihou o ekonomii v dějinách. Prodaly se jí téměř čtyři miliony kusů. Přeložena byla do 27 jazyků od albánštiny po urdu. Česky vyšla od roku 1994 už v osmnácti vydáních.

První Nobelova cena za ekonomii pro Američana
Samuelson byl první Američan, který Nobelovu cenu za ekonomii dostal. Obdržel ji v roce 1970. Udělovat se začala jen o rok dřív, byl tedy jejím druhým držitelem. Považoval matematiku za základ ekonomické analýzy.

Přispěl k rozvoji teorie všeobecné ekonomické rovnováhy či teorie spotřeby.

Samuelson se narodil 15. května 1915 v Indianě. V 16 letech nastoupil na chicagskou univerzitu. V roce 1935 získal bakalářský titul. O rok později pak začal studovat na Harvardu, kde v roce 1941 obdržel titul doktorský. Do Massachusettského technického institutu nastoupil v roce 1940 a strávil v něm většinu svého pracovního života. Díky svému věhlasu se stal také členem týmu ekonomických poradců dvou amerických prezidentů - Johna Fitzgeralda Kennedyho a Lyndona Johnsona.

Na rozdíl od svých spolužáků Samuelson netíhl k chicagské ekonomické škole, jejímž členem byl například pozdější duchovní otec monetarismu Milton Friedman. Přikláněl se spíš k britskému ekonomovi Johnu Maynardu Keynesovi - k myšlence zásahu státu pro udržení ekonomické stability a růstu.

Samuelson sám říkával, že se znovu narodil v roce 1932, když se poprvé blíž seznámil s ekonomií. "Spící kráska politické ekonomie čekala na oživující polibek nových metod, nových paradigmat, nově získaných rukou a nových problémů," napsal později.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz