8. června 2015 16:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zemřel Petr Otava, přední český byznysmen a bývalý spolumajitel OKD

Bývalý spolumajitel OKD Petr Otava. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý spolumajitel OKD Petr Otava. | foto: MAFRA

PRAHA Ve věku 65 let zemřel bývalý spolumajitel těžební společnosti OKD Petr Otava. Jako první na jeho smrt upozornil server motejlek.com. Podle webu Otava minulý týden zkolaboval, od té doby byl udržován v umělém spánku a v neděli zemřel.

Informaci v pondělí potvrdila Otavova společnost Metalimex, kde do své smrti působil jako předseda představenstva a generální ředitel. Metalimex je významný domácí obchodník s komoditami.

Otava vstoupil do OKD v 90.letech spolu s Viktorem Koláčkem firmou Karbon Invest. Ta se stala většinovým vlastníkem OKD v druhé polovině roku 1998.

O pět let později začala vláda Vladimíra Špidly jednat s Karbon Investem  o prodeji zbylých 46 procent akcií. Původně dohodnutou cenu 2,25 miliardy korun ale v květnu 2004 neschválil antimonopolní úřad. 

V září téhož roku vláda Stanislava Grosse schválila prodej menšinového státního podílu skupině Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Většinovým vlastníkem se ale ještě v listopadu 2004 stala investiční skupina RPG Industries, vedená Zdeňkem Bakalou, jehož firma Charles Capital se podle médií podílela i na předchozích krocích majitelů Karbon Investu.  

Později se majitelem OKD stala v Nizozemsku registrovaná firma New World Resources (NWR), která doly vlastní dodnes.

Koláček, Otava a místopředseda představenstva dolů Przybyla se později kvůli svému působení v OKD ocitli před soudem. 

Státní zástupce je obžaloval ze zneužívání informací v obchodním styku, kterým měli firmě způsobit škodu v řádu miliard korun. Soud ale v červnu 2009 všechny tři zprostil viny.

ČTK