Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Regulace prostituce? Ženy pracující v sexbyznysu se neshodnou

Prostitutka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prostitutka - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Praha  Mezi ženami, které pracují v sexbyznysu a nabízejí erotické služby přes jeden z portálů, nepanuje jasně vyhraněný názor na případnou regulaci prostituce. Zhruba polovina z nich by nastavení pravidel uvítala, druhá se staví proti. Ukázaly to výsledky průzkumu mezi 528 společnicemi a prostitutkami, které poskytl mediální zástupce portálu Sex.cz Jiří Uhlíř.

Prostituce v Česku není nelegální, není to ale ani oficiální činnost. Trestné je kuplířství a obchodování s lidmi. S návrhy na regulaci přišli před nedávnem opoziční Piráti. Podle nich by změna pravidel zlepšila postavení pracovnic a pracovníků v sexbyznysu a pomohla omezit kriminalitu, zdravotní rizika i „šedou ekonomiku“. Do rozpočtu by mohla přitéct zhruba miliarda korun, míní Piráti. Mají podporu organizací na pomoc lidem, kteří se prostitucí živí.

Jako první krok pirátští poslanci navrhují vypovězení mezinárodní úmluvy proti obchodování s lidmi z roku 1950, která regulaci brání. K záměru se připojili i zákonodárci ODS, ANO či ČSSD. 

Podle průzkumu pro vypovězení smlouvy a vytvoření zákona je 52 procent dotázaných společnic a sexuálních pracovnic. Proti se staví 48 procent. Registraci pro svobodné povolání by si vyřídila méně než polovina odpovídajících žen. Možnosti mít prostituci jako oficiální práci by využilo 45 procent respondentek, 55 procent by o zápis na úřadu nestálo. Podle výsledků 55 procentům žen nevyhovuje, že pomocníka či ochránce v bytě mít nemohou. Zbývajících 45 procent dotázaných má opačný postoj. Pokud by se zákon změnil, 48 procent žen by někoho na ochranu či na pomoc s organizací chtělo mít. Zbytek by se bez toho obešel. Celkem 35 procent žen odpovědělo, že přímo je či někoho z jejich okolí klienti fyzicky ohrožovali.

Podle odhadů sexuální služby za úplatu poskytuje v Česku kolem 10 000 až 18 000 žen i mužů. V tomto sektoru „se ročně protočí“ asi osm miliard korun, uvedli Piráti. Sepsali zásady, které by budoucí norma měla splňovat. Podle tezí by prostituce byla svobodným povoláním. Odváděl by se daňový paušál jako u osob samostatně výdělečně činných, sexuální pracovnice či pracovníci by platili i zdravotní a sociální pojištění. V budoucnu by tak měli nárok na důchod. Stanovila by se i pravidla pro manažery či organizátory. Provozovny by musely splňovat stanovené standardy. Obce by dál mohly na svém území prostituci regulovat. Teze podporují organizace, které pomáhají pracovnicím a pracovníkům z erotického průmyslu.

Pokusy o zákonnou regulaci prostituce v Česku zatím neuspěly. V zahraničí se prosazují dva přístupy. První prostituci legalizuje jako práci, druhý ji vnímá jako násilí a postihuje zákazníky.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.