11. března 2009 19:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zentiva mizí z pražské burzy

Zentiva opuští pražskou burzu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zentiva opuští pražskou burzu. | foto: reproLNLidovky.cz

PRAHA Farmaceutická společnost Zentiva dnes podle očekávání analytiků upozornila akcionáře, že chce stáhnout své akcie z obchodování na burzách. Pražská burza tím přijde o pátou nejvíce obchodovanou akcii v loňském roce. Zentiva byla zároveń první z firem, která vstoupila na pražskou burzu veřejným úpisem akcií a nastartovala tak v Česku kapitálový trh.

Teprve vstupem Zentivy na burzu v roce 2004 začal podle obchodníků s cennými papíry v ČR pravý kapitálový trh. Do té doby akcie přicházely na veřejné trhy státem organizovanou kuponovou privatizací.

O krocích, které budou nezbytné k ukončení obchodování akcií Zentivy na pražské a londýnské burze, dnes rozhodlo představenstvo Zentivy.

"Představenstvo má v úmyslu dosáhnout ukončení obchodování akcií a globálních depozitních akcií (GDS), jakož i ukončení programu GDS, co nejrychleji jak to bude prakticky možné," uvedla Zentiva.

Akcie Zentivy v loňském roce změnily na pražské burze majitele v objemu 47,6 miliardy korun. Více se obchodovaly jen akcie firem ČEZ, Komerční banka, Teléfonica O2 a Erste Bank. Celkové akciové obchody burzy loni činily 852 miliard korun. Drtivou většinu obstaralo 14 akcií z obchodního systému pro nejlepší akcie SPAD, kde se obchoduje i Zentiva.

Stáhnutí akcií sníží jejich likviditu

Akcionáře Zentiva upozornila i na to, že ukončení obchodování akcií Zentivy a jejích GDS povede s velkou pravděpodobností k významnému poklesu jejich likvidity a že Zentiva již nadále nebude podléhat některým informačním povinnostem.

Odchod akcií Zentivy z burz analytici očekávali, protože francouzská společnost Sanofi-Aventis nedávno uspěla s dobrovolnou nabídkou převzetí a získala kolem 94 procent akcií Zentivy. Cena akcií Zentivy dnes na pražské burze klesla o 0,09 procenta na 1102 korun.

Zentiva se zaměřuje na výrobu takzvaných generik, což jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. Po převzetí Zentivy bude Sanofi na perspektivním trhu generik 11. největším dodavatelem na světě.

ČTK