24. března 2009 17:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zentiva opouští pražskou burzu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Zentiva dnes požádala Burzu cenných papírů Praha o ukončení obchodování svých akcií s účinností od letošního 28. dubna. Firma o tom informuje na svých webových stránkách. Oznámení se očekávalo vzhledem k nedávnému rozhodnutí představenstva firmy o stažení akcií.

Zentiva dnes zároveň oznámila podobný úmysl londýnské burze, kde by obchodování s akciemi mělo skončit k 24. dubnu.

Téměř 97 procent akcií Zentivy aktuálně drží francouzská farmaceutická firma Sanofi-Aventis. Ta usilovala o získání většiny od poloviny loňského roku, kdy podala dobrovolnou nabídku na převzetí. Firma nabízela 1150 korun za akcii.

Tím, že vlastnický podíl Sanofi na akciích Zentivy je vyšší než 95 procent, byly splněny podmínky pro zahájení procesu vytěsnění zbývajících menšinových akcionářů podle nizozemských zákonů. Sanofi-Aventis chce zahájit tento proces v nejbližší době, pravděpodobně v květnu.

Zentiva se zaměřuje na výrobu generik, což jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. Loni firmě klesl čistý zisk firmy o třetinu na 948 milionů korun. Celkově zaměstnává více než 6000 lidí a má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!