28. dubna 2009 15:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ženy mají své pivo

Speciální pivo určené hlavně ženám uvařili v minipivovaru v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Speciální pivo určené hlavně ženám uvařili v minipivovaru v Ostravě. | foto: Shutterstock

OSTRAVA Pivo pro ženy. Tuto novinku nabízí v Zámeckém minipivovaru na Zámku v Ostravě-Zábřehu. Jedenáctistupňový pšeničný speciál s názvem Ženské pivo Pikard chce jeho výrobce nabízet celou letní sezonu.

Pivo pro ženy, které tvoří polovinu hostů zdejší restaurace, je dvanáctým pivním speciálem, který v zámeckém minipivovaru vymysleli a navařili za jeho rok a půl trvající existenci. Uvedli to při dnešním slavnostním křtu nového piva představitelé minipivovaru.

"Dámy i plnoleté dívky u nás stále více vyhledávají právě pivní speciály. Základem ženského speciálu je pšenice. Rozdíl mezi klasickým ležákem je v použité technologii kvašení, je to svrchní kvašení za použití speciálních francouzských kvasnicových kultur, které tomu pivu dodávají velice příjemné a jemné kořeněné aroma, což doufám, že dámy ocení," uvedl manažer zámeckého komplexu Radovan Koudelka.

Typ piva zaměřený na něžnější polovinu lidstva podle Koudelky ještě nikdo minimálně v Čechách nevařil. "Dělá se pivo pro psy, ale ještě nikdo nevymyslel pivo pro ženy," podotkl.

"Je to pivo dost odlišné od českého ležáku, při vaření jsme použili více než 50 procent pšenice," prozradil nový, šestatřicetiletý vrchní sládek minipivovaru Tomáš Hub, který na pozici vystřídal Václava Barona. Suroviny pro výrobu jsou podle něj vesměs české, výjimkou jsou právě kvasnice dovezené z Francie. Jedna várka obsahuje i žatecký chmel i dávku ječmenného a pšeničného sladu. Do piva se při vaření přidává také ovocná složka, která ovšem zůstává výrobním tajemstvím.

"Pokud se to pivo osvědčí, zkoušel bych uvařit ženské pivo tmavé na francouzských kvasnicích," prozradil sládek, který chce jednou vyzkoušet i typ šampaňských piv, která dozrávají několik měsíců přímo v lahvích.

Novinka určená převážně pro ženy se podle Koudelky vyznačuje svěže zlatavou barvu s mírným zákalem a extrémně hustou pěnu. Svou chutí připomíná jeden belgický speciál, který má své příznivce i v Česku. "Vůně je krásně jemně kořeněná. Pivo se podává ve speciálních vysokých sklenicích z tenkostěnného skla s kouskem pomeranče nebo limety," doplnil Koudelka.

Minipivovar na Zámku v Ostravě-Zábřehu dosud uvařil 12 pivních speciálů, některé se vypily během víkendu. Poslední novinky, která se oficiálně začne čepovat od čtvrtka na akci Slet čarodějek, zatím navařili zhruba 1000 litrů. Ženské pivo ale chtějí mít na čepu ke klasické světlé jedenáctce Pikard a tmavé jedenáctce Puškvorcové minimálně během nadcházející letní sezony.

Zámecký minipivovar, který je součástí komplexu Zámku v Ostravě-Zábřehu, loni navařil necelých 800 hektolitrů piva. Jeho maximální kapacita je asi tisíc litrů.

ČTK, Lidovky.cz