Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ženy ve vedení firem zvyšují hodnotu značky, ukázal průzkum

Manažeři neboli bílé límečky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manažeři neboli bílé límečky | foto: Profimedia

Čím více žen ve vedení společnosti, tím silněji roste hodnota její značky. Toto překvapivé zjištění vyplynulo z žebříčku sta nejhodnotnějších značek světa, který už sedmým rokem zpracovává agentura Millward Brown.

Ženy ve vrcholovém managementu má 77 procent značek, které v žebříčku figurují. Průměrná hodnota značky, kde jsou na nejvyšších pozicích ženy, dosahuje 27 miliard dolarů. To je dvojnásobek průměrné hodnoty společnosti, kde ženy ve vedení firmy chybí. Tyto značky také během pěti let průměrně vzrostly o 66 procent, zatímco značky bez žen-šéfek rostly ve stejném období v průměru o pouhých šest procent, ukázala studie. 

Firmy, které mají ve vedení ženy, mají nejhodnotnější značku.

Firmy, které mají ve vedení ženy, mají nejhodnotnější značku.

Žebříček TOP 100 vede Apple, Google předstihla IBM

Nejsilnějším značkám světa nezabránila v růstu ani pokračující ekonomická krize. Žebříčku již druhým rokem kraluje značka Apple, která rostla o 19 procent hodnoty a její současná hodnota tak dosahuje 182,9 miliard dolarů. Na druhém místě se umístila značka IBM s růstem o 15 procent na 115,9 miliard dolarů, která letos porazila Google. Ten se propadl na třetí místo a jeho hodnota dosahuje 107,8 miliard. Nejrychleji rostoucí značkou žebříčku je osm let starý Facebook. Před svým vstupem na burzu rostl  o 74 procent své hodnoty a stal se nejrychleji rostoucí značkou žebříčku. Její hodnota je 33,2 miliard a z 35. místa se posunula na 19. příčku.

Nejhodnotnější světové značky pro rok 2012
ZnačkaKategorieHodnota značky (v mil. dolarů)
1. AppleTechnologie182,951
2. IBMTechnologie115,985
3.GoogleTechnologie107,857
4.McDonald´sFast Food95,188
5.MicrosoftTechnologie76,651
6.Coca-ColaNealko nápoje 74,286
7.MarlboroTabákové výrobky73,612
8.AT&T Komunikace68,870
9.VerizonKomunikace49,151
10.China MobileKomunikace 47,041

Zdroj: Millward Brown

Afrika na vzestupu

V letošním žebříčku TOP 100 značek se také poprvé objevila značka z Afriky, což jen dokládá, že ekonomika tohoto kontinentu je na vzestupu. Jihoafrický mobilní operátor MTN se umístil na 88. místě s hodnotou 9,2 miliard. V jižní Africe se ale nedaří jen africkým značkám. Pivovar Guinness například  zaznamenal v Africe okolo 40 procent svých prodejů, značce Airtel narostl ve třetím čtvrtletí obrat o 16 procent. Také společnost  Orange hlásí v roce 2011 výrazný růst v afrických zemích a Walmart se zde rozhodl pro investici v podobě akvizice Massmartu.

Jak se hodnotí světové značky

Výzkum BrandZ Top 100 nejhodnotnějších světových značek, který zadává skupina WPP a zpracovává agentura Millward Brown Optimor, identifikuje a sestavuje pořadí prvních 100 značek dle jejich dolarové hodnoty, kterou zjišťuje kombinací analýz finančních údajů a síly značky z hlediska vztahu se zákazníky. Letošní ročník je již sedmý.

Značky jsou pro vlastníky pojistkou. Přežily i v krizi

"Značky jsou pro své vlastníky jakousi pojistkou," říká Eileen Campbell, globální ředitelka výzkumné agentury Millward Brown. “I přes pokračující období ekonomické nestability, politické nejistoty a množících se přírodních katastrof, které zasáhly značky v různých odvětvích, celková hodnota nejsilnějších světových značek v mnoha kategoriích stále narůstá, a tak jsou schopny zajistit svým firmám stabilitu.”

Nejhodnotnější značku má Apple, vyplynulo z žebříčku TOP značek, kterou sestavuje společnost Millward Brown.

Nejhodnotnější značku má Apple, vyplynulo z žebříčku TOP značek, kterou sestavuje společnost Millward Brown.

Podle Davida Rothe z WPP zajišťují značky svým vlastníkům konkurenční výhodu, ospravedlňují vyšší cenu a také představují ochranný val pro případ krize nebo ekonomických turbulencí. "V letošním roce dařilo společnostem, které intenzivně využívají technologie, zaměřují se na posílení prožitku zákazníka nebo svým značkám věnují zvýšenou pozornost," uvedl Roth.

Millward Brown a WPP

  • Millward Brown je jednou z předních výzkumných agentur a odborníkem na efektivní marketingovou komunikaci, média a brand equity. Provozuje více než 82 poboček v 52 zemích. Millward Brown je součástí společnosti Kantar, výzkumné, konzultační a informační skupiny WPP.
  • WPP je největší světové uskupení pro komunikační služby.  Prostřednictvím svých společností poskytuje tato skupina rozsáhlé spektrum reklamních a marketingových služeb včetně reklamy, řízení médií, spotřebitelských výzkumů, public relations a public affairs, značky a identity, komunikace v oblasti zdravotnictví, přímé a digitální propagace, marketingu v oblasti vztahů a specializované komunikace. Má 2500 poboček ve 107 zemích.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...