4. dubna 2016 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zetor chystá nejmenší řadu traktorů. Bude mít i variantu cabrio

Prototyp nového traktoru společnosti Zetor. Firma jej představila na veletrhu v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prototyp nového traktoru společnosti Zetor. Firma jej představila na veletrhu v... | foto: Zetor

BRNO Výrobce traktorů Zetor Tractors plánuje rozšíření současných čtyř modelových řad na šest. Na veletrhu Techagro v Brně představil prototyp tříválcového traktoru o výkonu 49 koní, který se v budoucnu stane základem páté, nejmenší modelové řady traktorů značky.

Nové tříválcové traktory najdou využití zejména na malých farmách a mezi hobby farmáři. Traktor nese pracovní označení Zetor Prototyp 50 a firma jej nabídne ve čtyřech provedeních - jako čtyřkolku, ve variantě s kabinou a cabrio, a jako dvojkolka, opět ve variantě s kabinou a bez kabiny. Spuštění výroby nového stroje se plánuje na první polovinu roku 2017.

„Traktor bude využívat mechanickou převodovku s plně synchronizovaným řazením s osmi rychlostmi vpřed a osmi vzad a maximální rychlostí 30 kilometrů v hodině,“ uvedl ředitel úseku prodeje a marketingu firmy Adam Žert.

Na veletrhu Zetor ukazuje i prototyp nového Majoru, tedy typu, který zatím zastupuje nejnižší výkonovou řadu značky a je nejprodávanějším modelem značky v Česku. Součástí této řady mají být dva nové stroje. Farmářům nabídnou čtyřválcové motory s výkonem 75 koní a převodovky odlišné od stávajících.

Nové traktory budou disponovat převodovkou s dvanácti převodovými stupni vpřed a 12 vzad nebo převodovkou o rozsahu 24 rychlostí vpřed a dvanáct rychlostí vzad. „Počátek sériové výroby nových Majorů plánujeme na konec letošního roku,“ řekl Žert. Zatím poslední novinkou je i modernizovaná řada Forterra splňující aktuální emisní normy.

Představení nového Zetoru Major 80 v továrně Zetor v Brně.
Představení nového Zetoru Major 80 v továrně Zetor v Brně.

Zetor letos plánuje mírný nárůst tržeb na 4,1 miliardy korun oproti loňským 3,7 miliardy. Firma chce vyrobit a prodat kolem čtyř tisíc traktorů, což znamená dlouhodobý průměr. V posledních dvou letech se musí vyrovnat s poklesem odbytu na evropských trzích.

Zetor slaví 70 let od zahájení sériové výroby. Firma zaměstnává přes 700 lidí. Společnost už na trh dodala přes 1,3 milionu traktorů. Silná je především ve střední a východní Evropě, kde je třetí nejsilnější společností v oboru.

Zetor v minulosti uváděl, že je nyní na trhu odbytová krize, která se týká i konkurence. Základním ukazatelem jsou dotace pro zemědělce. Zetor aktuálně vyrábí čtyři modelové řady včetně modelu Crystal, který přidal loni.

ČTK