20. prosince 2011 15:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zetor drtí konkurenti, nabídne levný model

Společnost Zetor, nejvetšího výrobce traktorů v rámci nových členských zemí Evropské unie navštívil prezident ČR Václav Klaus. (snímek z roku 2007) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost Zetor, nejvetšího výrobce traktorů v rámci nových členských zemí Evropské unie navštívil prezident ČR Václav Klaus. (snímek z roku 2007) | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Tuzemský výrobce traktorů Zetor Tractors se chystá vyrábět nový levný model. Jeho motor má mít výkon od 45 koňských sil. Firma jím chce konkurovat levným dováženým traktorům z Asie.

Zetor by také rád vstoupil na ruský trh. Informoval o tom deník E15.  V roce 2009 chtěl podnik začít vyrábět svůj nejsilnější model Maxterra o výkonu až 200 koní. Kvůli krizi ale jeho produkci stále odkládá, nyní plánována až na rok 2014. Levný model má dostat přednost.

ČTĚTE TAKÉ:

"Stejně jako chceme Maxterrou rozšířit horní výkonovou řadu traktorů, chceme rovněž posílit naši (dolní) modelovou řadu i o nižší výkony," řekl deníku výrobní ředitel firmy Marián Lipovský. Dosud nejnižší řada Zetorů typu Antar má motory s výkonem od 61 do 89 koní.

Společnost by také ráda vstoupila na ruský trh. Podle Lipovského má nyní rozjednáno několik obchodů, jeden z nich vypadá velice slibně a mohl by být podepsán začátkem příštího roku. "Nechtěl bych předbíhat, protože jednání probíhají už přes rok, ale bohužel tak to asi někdy musí být. Ruský trh je složitý v dovozní přirážce. Všichni, kteří tam montují nebo vyrábějí traktory, mají cenovou výhodu proti dovozcům v rozmezí 15 až 19 procent.

Nechci předjímat, kolika kusů by se to týkalo, budeme o tom samozřejmě informovat. Počkejme si nějaké dva měsíce," sdělil deníku Lipovský s tím, že firma uvažuje také o zřízení montovny v Rusku.

Na brněnský Zetor výrazně dopadadla ekonomická krize v roce 2009. Prodej traktorů se tehdy meziročně propadl o třetinu na 4223 kusů a počet zaměstnanců klesl o pětinu. Tržby se propadly ze 4,84 na 2,8 miliardy korun.

Zetoru letos v prvním pololetí meziročně klesl zisk před zdaněním o 22 milionů na 54 milionů korun. Firma ovšem očekávala více zakázek ve druhém pololetí. Podle Lipovského by Zetor měl prodat za letošní rok celkem zhruba 4500 traktorů, loni jich bylo 4225. Zisk by se měl pohybovat stejně jako loni kolem 115 milionů korun. V příštím roce chce firma zvýšit prodej asi o 150 kusů.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.