21. května 2009 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zetor propustil desetinu lidí, je ve ztrátě

Zaměstnanec Zetoru Brno, možná už bývalý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanec Zetoru Brno, možná už bývalý. | foto: Igor Šefr ČTK

BRNO Brněnský výrobce traktorů a jednoho z největších zaměstnavatelů na jižní Moravě, skupina Zetor, se loni propadl do ztráty 32 milionů korun. Za ztrátou a poklesem tržeb o zhruba 11 procent na pět miliard stojí vliv krize i výkyvy koruny vůči euru a dolaru. Kvůli krizi letos ze Zetoru odešla asi 160 pracovníků, tedy asi desetina ze všech.

O rok dříve byla skupina v zisku 240 milionů Kč. ČTK to řekl mediální zástupce Zetoru Miroslav Toman.

V roce 2008 Zetor prodal 6537 traktorů, tedy o sedm procent méně než v roce 2007. Devět z deseti strojů zamířilo na zahraniční trh. Předseda představenstva Josef Chodounský nedávno řekl, že letos Zetor vyrobí asi o 1500 méně traktorů než loni, a to při zhruba stejně vysokých tržbách.

Podle Zetoru se alespoň daří udržet prodej na všech jeho trzích, a tím zajišťovat plynulou výrobu v jednotlivých měsících od počátku roku. "Pro rok 2010 již plánujeme mírný nárůst prodejů, a tím i výroby traktorů a komponentů," uvedl Toman.

Zatím je ale podle něj předčasné říct, o kolik by výroba mohla stoupnout. Původní plány Zetoru z doby před začátkem krize počítaly pro příští rok s výrobou 10.000 traktorů.

Zetor Group se chce podle Tomana v letošním roce vrátit do zisku. V té souvislosti mimo jiné firma v prvních měsících roku zavedla čtyřdenní pracovní týden a propustila desetinu pracovníků. Nyní jich v Zetoru pracuje 1309.

Zetor patří mezi největší firmy v regionu. Po loňské opakované výměně vedení s novináři několik měsíců nekomunikovala. Přes 99 procent celého Zetoru vlastní skupina HTC. Do skupiny Zetor patří sedm českých společností a dceřiné podniky, které mají na starost prodej traktorů v Polsku, Irsku, Německu, Británii, USA a Francii.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)