14. února 2011 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zetor se po propadech zase rozjel, je ve stomilionovém zisku

Traktoristův ráj - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Traktoristův ráj - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Brněnský výrobce traktorů Skupina Zetor Group v loňském roce vydělala před zdaněním podle předběžných neauditovaných hospodářských výsledků 111 milionů korun. V minulých dvou letech byla skupina ve ztrátě. Její přesnou výši dosud nezveřejnila.

Tržby z prodeje traktorů a traktorových komponentů dosáhly loni 3,6 miliardy korun. V porovnání s hospodařením skupiny v roce 2009, kdy tržby činily 3,4 miliardy korun, je to nárůst o osm procent. Zetor to dnes oznámil v tiskové zprávě.

"Skupina Zetor Group čelila v loňském roce další fázi rozsáhlé restrukturalizace, která měla za cíl zefektivnit procesy. Tyto změny se rovněž značnou měrou zasadily k dosažení pozitivních hospodářských výsledků," uvedl k hospodářským výsledkům skupiny předseda představenstva Zetor Tractors Martin Blaškovič.

Návrat do Iráku

Firma nedávno oznámila, že se vrací na irácký trh, kde měla v minulosti vlastní montovnu. Na Blízký východ bude firma v prvním čtvrtletí letošního roku expedovat 50 traktorů. Zetor v Iráku uzavřel střednědobý kontrakt.

Traktor - ilustrační foto.

Jeho předmětem je dodávka modelových řad Proxima, Forterra a Antar. Jméno iráckého partnera společnost neuvedla.

Mezi další nová teritoria patří Litva, Makedonie či Srbsko. Vyznaným úspěchem bylo podle vyjádření společnosti zdvojnásobení dodávek do Brazílie, která se tak stala pro Zetor předním odběratelem. Počet traktorů, které firma v loňském roce vyrobila, společnost neuvedla.

Zetor loni vyráběl jen 3 dny v týdnu

Zetor patří k firmám, které citelně pocítily vliv globální ekonomické krize. Kvůli krizi Zetor loni několik měsíců vyráběl pouze čtyři dny v týdnu. Produkci traktorů omezil i na přelomu roku. Média v této souvislosti spekulovala o nedostatku zakázek. Firma to odmítla. Skupina Zetor Group zaměstnávala ke konci roku 2010 celkem 744 zaměstnanců.

Traktor.

Skupina k loňskému 1. říjnu dokončila plánovanou fúzi společností ZETOR TRACTORS a.s., Zetor Trade, s.r.o. a ZETOR P.D.C., a.s. do nástupnické společnosti ZETOR TRACTORS a.s.

Lidovky.cz, ČTK