Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zetor se vrátil do Iráku, letos dodá 200 traktorů

Společnost Zetor, nejvetšího výrobce traktorů v rámci nových členských zemí Evropské unie navštívil prezident ČR Václav Klaus. (snímek z roku 2007) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost Zetor, nejvetšího výrobce traktorů v rámci nových členských zemí Evropské unie navštívil prezident ČR Václav Klaus. (snímek z roku 2007) | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Společnost Zetor tractors obnovila dodávky traktorů do Iráku, kde měla v minulosti montovnu. Loni do země dodala více než 80 kusů, letos jich bude 200. Irácká víceletá zakázka má letos tvořit sedm procent prodejů firmy.

Zetor tractors víceletý kontrakt s iráckou stranou podepsal loni. Celkem má do země do roku 2013 dodat 1500 traktorů. Loni firma do Iráku dovezla 70 traktorů Antar, který je díky speciálnímu motoru určený především pro náročné prašné podmínky. Dále firma dodala do země osm traktorů Forterra a čtyři řady Proxima.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro letošek plánuje prodej 200 traktorů, prvních 120 už vyvezla v lednu. "Irácký trh je pro nás i vzhledem k historickým kořenům spolupráce jedním z klíčových. Značka Zetor je zde vnímána velice kladně, v podstatě zdomácněla. O to jsou naše cíle dosažitelnější. V loňském roce se nám podařilo uzavřít spolupráci s finančně silnou společností, která působí na více trzích v regionu Blízkého východu. To je pro obchod v Iráku zásadní faktor," uvedl obchodní ředitel Zetoru tractors Yaman Yalcin.

Podle firmy k úspěchu v Iráku přispělo, že Zetor nabídl řešení přímo na míru pro náročné klimatické podmínky a prostředí Iráku. Zakázka loni pro Zetor znamenala necelá dvě procenta ročních prodejů. Letos se má tento podíl zvýšit na sedm procent. Nejvíce traktorů Zetor prodává do Polska, je to zhruba polovina produkce firmy.

Irácký trh patřil v minulosti pro Zetor ke klíčovým. Od roku 1970 byla ve městě Iskanderyiah ležícím 40 kilometrů od Bagdádu montovna traktorů Zetor.

Až do roku 1990 zde bylo sestaveno více než 80.000 traktorů. V následujících letech byla montovna zničena ve válce. Podle vyjádření firmy asi čtvrtina z nich je stále v provozu.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...