13. listopadu 2009 16:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zetorem zmítá krize, propouští pětinu všech zaměstnanců

Zaměstnanec Zetoru Brno.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanec Zetoru Brno. | foto: Igor Šefr ČTK

BRNO Výrobce traktorů Zetor propustí kvůli negativnímu vlivu globální hospodářské krize 185 zaměstnanců, sdělil dnes ČTK mediální zástupce firmy Miroslav Toman.

Podnik podle šéfa odborů nyní zaměstnává asi 850 lidí. V letošním roce již v Zetoru přišlo o práci asi 150 zaměstnanců, uvedl.

O plánech firmy na propouštění dnes informoval Deník s tím, že propuštěných má být asi o deset méně. Kazelle ČTK řekl, že počet lidí, kteří přijdou o práci, byl upřesněn na jednání odborů a vedení firmy. To se konalo ve čtvrtek a pokračovalo dnes.

Brněnský Zetor

Zetor patří mezi největší firmy v regionu. Přes 99 procent celého Zetoru vlastní skupina HTC. Do skupiny Zetor patří sedm českých společností a dceřiné podniky, které mají na starost prodej traktorů v Polsku, Irsku, Německu, Británii, USA a Francii.

"Jako důvod uvedli krizi a snížení odbytu na příští rok, kdy by se mělo vyrobit asi 3600 traktorů," uvedl Kazelle. V uplynulém roce Zetor vyrobil 6537 traktorů, meziročně asi o sedm procent méně. V letošním roce jich má vyrobit asi 5000.

Kvůli krizi Zetor letos několik měsíců vyráběl pouze čtyři dny v týdnu.

Počet 185 Zetor nahlásí na úřad práce jako hromadné propouštění. "Chceme nyní ještě jednat o snížení dopadů na propuštěné zaměstnance," podotkl Kazelle. Zatím tak není například stanoven počet měsíčních platů, který propuštění pracovníci při odchodu dostanou.

Lidem údajně firma řekla, že pokud se hospodářská situace firmy obrátí, určitě je pak osloví. "S tím ale málokdo počítá," míní Kazelle.
Zetor Group přistoupil k propouštění nejen kvůli krizi, ale také vzhledem k restrukturalizaci firem v rámci celé skupiny, uvedl Toman.

Skupina Zetor se loni propadla do ztráty 32 milionů korun. O rok dříve byla v zisku 240 milionů Kč. Za ztrátou a poklesem tržeb o zhruba 11 procent na pět miliard korun oproti roku 2007 stojí vliv krize i výkyvy koruny vůči euru a dolaru. Situace ve firmě se možná ale obrátí k lepšímu. "Můžu potvrdit, že ve třetím čtvrtletí 2009 jsme zaregistrovali nárůst tržeb," uvedl Toman.

ČTK