1. února 2013 10:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zhasínejte, nařídila francouzská ministryně ekologie obchodům

Eiffelova věž v Paříži v noci – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eiffelova věž v Paříži v noci – ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

PAŘÍŽ Francouzské ministerstvo ekologie zavádí nové kontroverzní opatření. Všechny nebytové objekty v zemi kvůli němu budou muset od 1. července zhasínat na noc světla, aby se šetřila energie a snížilo takzvané světelné znečištění životního prostředí. Veřejného pouličního osvětlení se ale změna nedotkne.

Obchody, úřady a další nebytové budovy budou muset od 1. července zhasínat vnitřní světla nejpozději hodinu po odchodu posledního pracovníka. Veškerá venkovní osvětlení úřadů a obchodů včetně výloh se budou muset vypnout nejpozději hodinu po půlnoci. Místní úřady budou moci udělovat výjimky, například o Vánocích.

Opatření umožní uspořit podle ministerstva ročně tolik elektřiny, kolik jí za stejné období spotřebuje 750 000 domácností. „Z Francie se tak stane také průkopnická země v prevenci proti světelnému znečištění, které narušuje ekosystémy a spánek obyvatel,“ vysvětlila ministryně ekologie, udržitelného rozvoje a energetiky Delpine Bathová.

ČTĚTE TAKÉ:

Vláda vyhodnotí účinnost a dopady nového opatření v lednu příštího roku. Na tuto bilanci se podle serveru UsineNouvelle zvlášť připravují podnikatelé z resortu osvětlení, kteří s krokem nesouhlasí.

Tvrdí, že úspory budou mnohem menší, než očekává vláda. Úspor elektřiny lze podle nich dosáhnout především tím, že se vymění zastaralá a energeticky náročná svítidla za nová. To by ale podle serveru stálo odhadem 800 milionů eur, pro vládu je tedy jednodušší nechat světla zhasnout.

Lidovky.cz, ČTK