Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Žijeme ve videohře, říká otec elektromobilů Tesla Elon Musk

Automobilka Tesla představila nový model X. Na snímku šéf firmy Elon Musk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Tesla představila nový model X. Na snímku šéf firmy Elon Musk. | foto: Reuters

LOS ANGELES/PRAHA Podílel se na vývoji platebního systému PayPal, jeho elektromobily Tesla nemají mezi vozidly na alternativní pohon konkurenci a nejnověji jeho projekt SpaceX by v budoucnu měl dopravit lidi na Mars. Všechno je to ale jedno, protože podle Elona Muska žijeme ve virtuální realitě.

Jeden z největších inovátorů a intelektuálů současnosti to řekl na každoroční konferenci Code v odpovědi na jeden z dotazů publika. „Existuje šance jedna ku miliardám, že toto je skutečná realita,“ uvedl Musk.

Hypotézu simulace zformoval jako první filosof a profesor univerzity Oxford Nick Bostrom. V podstatě říká, že pokud existují dostatečně vyspělé civilizace, a pokud jsou schopné vytvořit simulaci vesmíru nebo alespoň jeho části, pak téměř jistě samy žijí v simulaci.

Musk svůj argument opírá o obrovský technologický pokrok, který lidstvo za posledních několik desetiletí učinilo.

„Před čtyřiceti lety jsme měli Pong. Dva obdélníky a tečku. Takové tehdy byly hry. Dnes máme realistické 3D simulace s miliony lidí hrajících současně a tyto hry se každým rokem zlepšují. Když si vezmeme míru zlepšení, pak budou hry brzy k nerozeznání od reality,“ vysvětluje Musk.

Na Mars a zpět

Zní to jako by lidstvo bylo jen pokročilou verzí populární hry The Sims, kde je úkolem hráče vybudovat život své postavičce. Sehnat práci, navázat vztahy, zařídit si bydlení a tak dále. Není třeba z toho však propadat zoufalství. Podle Muska to může být dobrá věc.

„Pokud se civilizace přestane vyvíjet, může to být kvůli nějaké katastrofální události, která civilizaci vymaže. Takže buď vytvoří simulaci nerozeznatelnou od reality, nebo zanikne,“ dodává Musk, který podle svých slov vedl na téma simulace a umělé inteligence tolik hovorů, že už se v podstatě nebaví o ničem jiném.

Na konferenci však Musk promluvil i o jiných tématech. Mimo jiné uvedl, že jeho rakety doletí k Marsu už v roce 2018. Model Dragon, který je velký jako SUV a pojme sedm pasažérů, však zatím nebude mít lidskou posádku. Ta by podle plánů SpaceX měla na rudé planetě stanout v roce 2024 nebo 2025.

Americká soukromá vesmírná společnost SpaceX dnes zopakovala úspěšné přistání...

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX.

K naplnění vize nové multiplanetární civilizace však bude potřeba vozit lidi a materiál ve větším množství. Na jednom takovém „vesmírném vlaku“ už firma pracuje a ještě letos by chtěla obří raketu otestovat na odpalovací rampě, ze které vzlétla k Měsíci posádka Apolla 11.

SpaceX zatím do vesmíru nevyslala žádného člověka. To by se ale mělo brzy změnit, protože na konci roku 2017 by podle kontraktu s NASA měly začít lety s astronauty k Mezinárodní vesmírné stanici. Na kontě má ale Muskův projekt řadu dalších úspěchů.

Jako první soukromé společnosti na světě se jí v roce 2008 povedlo dosáhnout oběžné dráhy Země za použití motorů na kapalné palivo. O dva roky později už se na orbit vyslaný stroj dokázal i vrátit a v roce 2012 jako první soukromá firma úspěšně vyslala kosmickou loď k Mezinárodní vesmírné stanici.

Od loňského roku rakety SpaceX několikrát úspěšně přistály zpět na zem i na malou plošinu v oceánu. Podle Muska je to důležité mimo jiné pro snížení nákladů. V současnosti stojí jeden start 30 až 35 milionů dolarů (v přepočtu až 847 milionů korun). Je to však o polovinu méně, než kolik stál start rakety Falcon 9 v roce 2014. Plán ale předpokládá, že finální cena se bude pohybovat mezi pěti až sedmi miliony.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...