24. dubna 2013 7:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zisk Applu poprvé za desetiletí klesl, akcionáři si však polepší

Obchod Apple v Mnichově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod Apple v Mnichově. | foto: Reuters

CUPERTINO Americký technologický gigant Apple zaznamenal první pokles čtvrtletního zisku za téměř deset let. Společnost oznámila, že její čistý zisk se ve druhém finančním čtvrtletí meziročně snížil o 18 procent na 9,5 miliardy dolarů (necelých 190 miliard Kč). Dodala však, že během příštích dvou let rozdělí mezi akcionáře 100 miliard dolarů v hotovosti.

Tržby společnosti navíc ve čtvrtletí končícím v březnu stouply o 11 procent na 43,6 miliardy dolarů. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 42,3 miliardy dolarů. Ve třetím finančním čtvrtletí však Apple čeká meziroční pokles tržeb. Firma uvedla, že zvýší dividendu o 15 procent. Dodala, že nakoupí zpět své akcie v hodnotě rekordních 60 miliard dolarů.

Akcie společnosti po zveřejnění výsledkové zprávy posílily téměř o šest procent na 428,70 dolaru. Apple má nyní na hotovosti zhruba 145 miliard dolarů. Investoři se již dříve dožadovali, aby mezi ně část těchto finančních prostředků rozdělil.

ČTĚTE TAKÉ

Apple ve čtvrtletí zvýšil prodej telefonů iPhone na 37,4 milionu přístrojů z 35,1 milionu před rokem. Prodej tabletů iPad stoupl na 19,5 milionu z 11,8 milionu. "Jsme potěšeni, že můžeme za čtvrtletí končící v březnu vykázat rekordní tržby díky pokračujícím dobrým výsledkům u přístrojů iPhone a iPad," uvedl generální ředitel podniku Tim Cook.

Minulý týden se cena akcií společnosti Apple poprvé od konce roku 2011 propadla pod hranici 400 dolarů. Hodnota podniku tak od loňského září, kdy cena akcií přesahovala 700 dolarů, klesla téměř o 300 miliard dolarů (šest bilionů Kč).

"Pokles akcií Applu v posledních několika čtvrtletích byl pro nás všechny velmi frustrující, budeme však pokračovat v tom, co umíme nejlépe," uvedl Cook. "Nejdůležitějším cílem Applu vždy bude vytvářet inovativní produkty," dodal.

Apple v poslední době bojuje proti silné konkurenci, kterou pro něj představuje hlavně jihokorejská společnost Samsung Electronics. Důrazně se prosazují i smartphony dalších výrobců, kteří vsadili na operační systém Android společnosti Google.

Lidovky.cz, ČTK