15. srpna 2011 15:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zisk ČEZ klesl o nevídaných 40 %. Výsledky opět unikly omylem

ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Už se to nikdy nebude opakovat, sliboval ČEZ poté, co v únoru omylem zveřejnil své finanční výsledky o čtyři dny dříve. Po půl roce se historie opakuje. Výsledky ČEZ opět unikly v předstihu. Energetická společnost hospodařila ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 6,74 miliardy Kč, což je meziroční pokles o 39,8 procenta. Pokles zisku je výraznější, než čekali analytici.

Podnik měl výsledky hospodaření zveřejnit až v úterý ráno. "Firma výsledky za 2. čtvrtletí oficiálně nepublikovala, zkoumáme, k čemu došlo," sdělila mluvčí společnosti Eva Nováková.

INFOGRAFIKA:


Čísla za druhé letošní čtvrtletí se objevila na webu, kde je našli redaktoři agentury Reuters. Krátce poté je však ČEZ z internetu stáhl. Podle vyjádření pražské burzy se jedná spíš jen o malý prohřešek, po kterém by neměl následovat vážný postih. K velkým investorům se totiž informace dostala ve stejnou chvíli, nikdo tedy nebyl zvýhodněn.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Není to přitom poprvé, co má ČEZ problém s předčasně zveřejněnými výsledky. Letos v únoru společnost, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, omylem poslala čísla o hospodaření za loňský rok o několik dní dříve.

Velký propad překvapil
Analytici s poklesem zisku počítali, v průměru ale podle Reuters předpovídali, že čtvrtletní zisk se sníží pouze na 8,53 miliardy Kč. Za nižším ziskem je podle nich převážně nižší cena prodané elektřiny a nepříznivý vývoj koruny vůči euru.

Za celý letošní rok ČEZ očekává pokles čistého zisku zhruba o 15 procent na 40,1 miliardy korun. ČEZ je největší česká energetická firma, jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Negativní vliv na zisk má podle analytiků nižší cena prodané elektřiny a nepříznivý vývoj koruny vůči euru. Zisk také zhorší nově zavedené daně z emisních povolenek a daň ze solárních elektráren. "Odhadujeme, že negativní efekt každého ze zmíněných faktorů bude téměř jedna miliarda korun," uvedl v neděli analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

U tržeb čekají analytici růst. Nižší prodejní ceny elektřiny by měly být kompenzovány vyšší produkcí elektřiny a lepšími výnosy v distribuci a těžbě uhlí. "Tržby by měly být podpořeny rostoucí spotřebou, respektive výrobou, v České republice, lepšími prodeji tepla a vyššími distribučními tarify. To by ovšem mělo negativní faktory kompenzovat pouze částečně," uvedl Sýkora.

DÁLE ČTĚTE:

Analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus nepředpokládá, že by ČEZ zatím změnil svůj výhled na hospodářské výsledky za celý rok 2011. Za letošní rok čeká firma meziroční pokles čistého zisku o 15 procent na 40,1 miliardy korun.

ČTK, Lidovky.cz, dtrDavid Tramba

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.