10. srpna 2010 8:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zisk ČEZ kvůli poklesu cen elektřiny v pololetí klesl na 28,7 miliardy

Generální ředitel ČEZ Martin Roman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČEZ Martin Roman. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Čistý zisk společnosti ČEZ klesl v prvním pololetí meziročně o 18,5 procenta na 28,7 miliardy Kč. Souvisí to s poklesem cen elektřiny. Tržby se zvýšily o 1,7 procenta na 98,7 miliardy Kč. Vyplývá to z materiálů zveřejněných před dnešní tiskovou konferencí firmy.

"Velkoobchodní ceny sice prudce poklesly v důsledku ekonomické krize již v roce 2009, ale vzhledem k našemu úspěšnému zajištění prodeje elektřiny v ročním až tříletém předstihu se pokles v realizovaných cenách projevil v menší míře a se zpožděním," uvedl Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Hospodaření energetického gigantu podle Romana příznivě ovlivnilo rozšíření skupiny o albánskou distribuční společnost OSSh a také vyšší distribuční tarify. "Pozitivně se projevila i expanze Skupiny ČEZ v teplárenství," dodal.

Podle analytika společnosti Atlantik Milana Vaníčka naplnily výsledky firmy za první pololetí očekávání. "Co považujeme za významné je nezměněný výhled na rok 2010, a to provozní zisk ve výši 88,7 miliardy Kč, čistý zisk ve výši 46,7 miliardy korun," uvedl. Na tržbách podle odborníků měly větší podíl distribuce a prodej, které mají ale nižší marže než výroba. V pondělí akcie ČEZ na pražské burze mírně oslabily o 0,24 procenta na 876,9 Kč.

Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobily od ledna do června o jednu terawatthodinu (6,9 procenta) elektřiny více než ve stejném období loni.

Výroba v uhelných elektrárnách ČEZ byla meziročně o 0,3 TWh nižší a dosáhla 18,1 TWh. Výroba z obnovitelných zdrojů meziročně vzrostla o 0,3 TWh (o 24 procenta), k čemuž přispěl zejména příznivý průtok na vodních elektrárnách.

Poptávka po elektřině v České republice podle předběžných údajů za první pololetí 2010 meziročně vzrostla o 4,3 procenta.

"Nárůst poptávky po elektřině je nejspíš způsoben obnovením ekonomického růstu, přičemž nárůst spotřeby v domácnostech je způsoben vyšší spotřebou na vytápění v letošní delší topné sezóně," uvedl Alan Svoboda, ředitel divize obchod ČEZ.

Skupina ČEZ investovala od začátku letošního roku 23 miliard korun.

Investice ve výši 8,2 miliardy Kč směřovaly do obnovy zdrojů, výdaje do jaderné energetiky činily 2,5 miliardy Kč. Podle Romana se firma nyní soustředí především na investice v tuzemsku, v zahraničí chce hlavně konsolidovat a rozvíjet současný majetek.

ČEZ za loňský rok vykázal rekordní čistý zisk téměř 52 miliard korun. V prvním čtvrtletí 2010 klesl zisk společnosti meziročně o 9,9 procenta na 17,46 miliardy korun. Tržby se snížily o 0,1 procenta na 53,88 miliardy Kč.

Ve druhém čtvrtletí 2010 se tržby meziročně zvýšily o čtyři procenta na 44,8 miliardy Kč a zisk klesl o 29 procent na 11,2 miliardy Kč.

ČTK