21. března 2017 8:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zisk ČEZ meziročně klesl o 29 procent. Výsledek i přesto předčil očekávání

Jaderná elektrárna Dukovany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

PRAHA Skupině ČEZ loni meziročně klesl čistý zisk o dvacet devět procent na 14,6 miliardy korun. Tržby byly nižší o tři procenta a činily 203,7 miliardy korun. Hospodářské výsledky společnost zveřejnila na svém webu v úterý.

Firma rovněž oznámila, že představenstvo bude navrhovat dividendu za loňský rok třicet tři korun na akcii. V posledních čtyřech letech vyplatila firma akcionářům pokaždé podíl na zisku ve výši čtyřiceti korun za akcii.

Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy, které obecně nesouvisejí s běžným hospodařením roku, klesl také o dvacet devět procent na 19,6 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA se snížil o jedenáct procent na 58,1 miliardy Kč. Tyto výsledky překonaly očekávání, ve svém výhledu firma očekávala očištěný čistý zisk osmnáct miliard korun a EBITDA padesát šest miliard Kč. Splnění těchto cílů předpokládali i analytici.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba sedmdesát procent akcií.

ČTK